🛒ZAMÓW DO 12:00
🔥Z WYSYŁKĄ DZIŚ🔥
0 0 godzin 0 0 minut 0 0 sekund

Angina – czym jest i jak ją leczyć?

Angina – czym jest i jak ją leczyć?

Czym jest i jakie są objawy anginy?

Angina jest ostrym zapaleniem migdałków podniebiennych. W większości przypadków jest ona wywołana przez pojawienie się w naszym organizmie bakterii paciorkowca z grupy Streptococcus pyogenes. Angina może mieć również podłoże wirusowe.

Jednym z pierwszych, a zarazem bardziej charakterystycznych objawów anginy bakteryjnej, jest silny ból gardła połączony z białym lub żółtawym nalotem na migdałkach. Z pozostałych objawów warto wymienić również:

  • Ogólne osłabienie,
  • Wysoką gorączkę,
  • Nudności,
  • Wymioty,
  • Powiększenie węzłów chłonnych.

Ze względu na podobne przeziębieniu objawy, angina często bywa mylona z tą chorobą. Dopiero gwałtowne nasilenie objawów, zapalenie gardła i wykrycie w nim wspomnianego nalotu jest dla wielu alarmem, że nie mają do czynienia ze zwykłym przeziębieniem. Nalot może być jednak niewidoczny lub wcale się nie pojawić. Dlatego w przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów warto brać pod uwagę możliwość zbadania się pod kątem anginy, aby odpowiednio szybko wdrożyć antybiotykoterapię.

Wiele osób może mieć wątpliwości co do tego, czy faktycznie dolegliwość, która ich dotknęła to angina, a zły stan zdrowia zniechęca ich do wyjścia z domu i wykonania badań w szpitalu. Istnieją jednak możliwości, które pozwalają nam na sprawdzenie swojego stanu zdrowia pod kątem zakażenia paciorkowcem bez wychodzenia z domu, a są nimi domowe testy diagnostyczne. Są one w stanie wykryć paciorkowce grupy A, które są odpowiedzialne za ponad 95% przypadków anginy z dokładnością ok. 97%. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu należy niezwłocznie udać się na konsultacje z lekarzem, w celu wdrożenia antybiotykoterapii.

 

Jak dochodzi do zarażenia anginą?

Anginą zarazimy się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z wydzieliną chorego. W przypadku zakażenia, angina będzie rozwijać się w naszym organizmie od 1 do 6 dni. Nie ma jednak obawy w kwestii zarażenia drogą pośrednią, np. poprzez kontakt z przedmiotami, których dotykał chory, gdyż jest to niezwykle mało prawdopodobne.

Istnieje również możliwość bycia bezobjawowym nosicielem paciorkowca z gatunku Streptococcus pyogenes. Tego typu przypadków odnotowuje się od ok. 12-20% w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jeżeli chodzi o dorosłych statystyki wypadają dużo łagodniej, gdyż bezobjawowych nosicieli paciorkowca jest jedynie 5% dorosłych osób.

 

Jak przebiega leczenie anginy?

Leczenie anginy będzie związany z przyczyną, która ją wywołała. W przypadku stwierdzenia anginy bakteryjnej przez lekarza, najbardziej prawdopodobną drogą dla chorego będzie antybiotykoterapia.  Leczenie anginy bakteryjnej nie powinno trwać dłużej niż 10 dni. Warto zaznaczyć, że chory po rozpoczęciu przyjmowania antybiotyku przestaje zarażać po 24h od wdrożenia leczenia.

Angina wywołana przez wirusy nie powinna być leczona antybiotykiem. Poza brakiem efektów leczenia, przyjmowanie antybiotyku przy anginie wirusowej może prowadzić do wywołania antybiotykooporności. Leczenie wirusowej odmiany anginy jest prostsze niż w przypadku jej bakteryjnej odmiany.  W tym przypadku do wyleczenia choroby wystarczą ogólnodostępne leki przeciwbólowe. Poza nimi warto zastosować również inne leki bez recepty, takie jak: tabletki do ssania. Leczenie nie powinno potrwać dłużej niż ok. 4 dni.

Jak w przypadku większości chorób, kluczowym w leczeniu anginy, będzie również odpoczynek oraz picie dużej ilości wody.

 

Angina a powikłania

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań po anginie jest związane z zlekceważeniem choroby i nie rozpoczęciem antybiotykoterapii. Nieleczenie anginy może doprowadzić do przewlekłych stanów zapalnych, które mogą objąć poza gardłem również płuca, serce, czy nerki. Niezwykle niebezpiecznym powikłaniem jest gorączka reumatyczna, która może wywołać trwałe uszkodzenie serca. W ostateczności, nieleczona angina może doprowadzić chorego nawet do sepsy poanginowej.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl