🛒ZAMÓW DO 12:00
🔥Z WYSYŁKĄ DZIŚ🔥
0 0 godzin 0 0 minut 0 0 sekund

Badania profilaktyczne dla mężczyzn

Badania profilaktyczne dla mężczyzn

Najważniejsze badania profilaktyczne dla mężczyzn

O profilaktykę zdrowotną powinien dbać każdy mężczyzna, niezależnie od wieku. Niestety, panowie mają w zwyczaju odwiedzać gabinety lekarskie dopiero wtedy, kiedy ich zdrowie zaczyna szwankować. Jest to oczywiście duży błąd. Wykonując badania profilaktyczne mężczyzn, mogą oni na bieżąco kontrolować stan swojego zdrowia, a co za tym idzie, w porę wykrywać nieprawidłowości, w funkcjonowaniu organizmu. Dzięki temu, wzrasta szansa na zdiagnozowanie wielu schorzeń, w tym raka jądra i prostaty, a tym samym możliwość skutecznego ich leczenia. Oczywiście profilaktyka zdrowotna, dotyczy również pań. Temat ich zdrowia, poruszamy w artykule: Badania profilaktyczne dla kobiet. Wracając jednak do panów, niezależnie od tego, czy mają oni 20, 30 czy 50 lat, powinni przynajmniej raz do roku, zafundować sobie zestaw badań profilaktycznych dla mężczyzn, zalecany na poszczególnych etapach ich życia.

Badania profilaktyczne mężczyzn po 20-tce

Mając 20 lat, mało kto myśli o tym, aby regularnie się badać. W tym wieku najczęściej zdrowie dopisuje, organizm szybko się regeneruje, a energia wręcz rozpiera. Po co w takim razie chodzić do lekarza, jeśli nic nie dolega? Otóż po to, aby w późniejszych latach, móc cieszyć się dobrym zdrowiem i realizować swoje plany, których w młodym wieku nie brakuje. Warto mieć na uwadze, że badania profilaktyczne mężczyzn po 20 są tak naprawdę inwestycją w przyszłość. Ponadto, ich realizacja jest znacznie łatwiejsza i dużo tańsza, niż późniejsze leczenie chorób, które nie zostały w porę zdiagnozowane. Na podstawie otrzymanych wyników, można zweryfikować aktualny stan swojego zdrowia oraz dowiedzieć się, na co ewentualnie warto zwrócić uwagę w przyszłości. Zalecane badania profilaktyczne dla mężczyzn po 20, to:

  • Badania pod kątem cukrzycy (stężenie glukozy we krwi),
  • Lipidogram (badanie poszczególnych składowych cholesterolu),
  • Badania na choroby przenoszone drogą płciową,
  • Badanie przesiewowe na wirusowe zapalenie wątroby typu C,
  • Ciśnienie krwi,
  • Samobadanie jąder (jeżeli na jądrach pojawią się jakiekolwiek grudki, zgrubienia czy inne zmiany, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem).

Jakie badania profilaktyczne dla mężczyzn po 30-tce będą odpowiednie?

Nie jest tajemnicą, że po ukończeniu 30. roku życia, procesy starzenia się organizmu są zdecydowanie bardziej odczuwalne, niż dekadę wcześniej. Jest to dobry moment, aby z większą uważnością przyjrzeć się swojemu organizmowi, co niewątpliwie ułatwią badania profilaktyczne dla mężczyzn po 30. Panowie, którzy z racji zajmowanego przez siebie stanowiska pracy, są poddawani badaniom kontrolnym, powinni we własnym zakresie wzbogacić tą diagnostykę, o dodatkowe pozycje. Dzięki temu, będą mogli lepiej zweryfikować stan swojego zdrowia, a w razie konieczności, podjąć stosowne leczenie. Jakie badania dla mężczyzn po 30 są zalecane? Wymieniamy je poniżej:

  • Podstawowe badania profilaktyczne (OB, morfologia, glukoza, mocz),
  • Lipidogram (pomiar stężenia cholesterolu we krwi oraz jego frakcji HDL, LDL),
  • Poziom elektrolitów we krwi,
  • Pomiar ciśnienia tętniczego, kontrola wagi, ogólne badanie u internisty,
  • USG jamy brzusznej,
  • RTG klatki piersiowej,
  • Badanie znamion u dermatologa,
  • Badanie jąder,
  • Badanie proktologiczne (w przypadku osób w grupie ryzyka chorób prostaty).

Jakie badania profilaktyczne mężczyzn po 40-tce

Panowie, którzy ukończyli 40 rok życia, nierzadko borykają się z problemami zdrowotnymi. Wpływ na nie ma niewłaściwa dieta, brak ruchu, a także palenie papierosów. Niezdrowy styl życia to prosta droga do poważnych komplikacji zdrowotnych, takich jak miażdżyca czy cukrzyca typu II, zwana cukrzycą wieku dojrzałego. Ponadto, nierzadko doświadczają dolegliwości spowodowanych nieprawidłową pracą tarczycy oraz przerostem gruczołu krokowego. Oczywiście wyżej wymienione przypadłości nie muszą wystąpić, a zdecydowanie lepiej jest im przeciwdziałać, niż podejmować leczenie, kiedy choroba będzie postępować. Dlatego też tak istotne są badania profilaktyczne dla mężczyzn po 40. Dzięki nim panowie mogą zweryfikować stan swojego zdrowia i w porę podjąć stosowne środki zapobiegawcze lub rozpocząć leczenie. Jakie badania dla mężczyzn po 40 są wskazane? Wszystkie te, o których wspominaliśmy, omawiając profilaktykę zdrowotną panów, którzy ukończyli 20. i 30. rok życia. Ponadto, mężczyźni po 40., powinni rozszerzyć diagnostykę o takie wyniki, jak:

  • EKG serca,
  • Badanie densytometryczne (gęstość kości),
  • Prześwietlenie płuc.

Jakie badania dla mężczyzn po 50-tce

Choroby, z którymi borykają się osoby po 50. roku życia, bardzo często są kwestią zaniedbań zdrowotnych we wcześniejszych latach ich życia. Ponadto, pogorszenie sprawności, stres czy spadek jakości życia, również nie są sprzymierzeńcami dobrego zdrowia. Wraz z wiekiem, wzrasta ryzyko wystąpienia rozmaitych chorób, a zapobieganie problemom lub wykrywanie ich na wczesnym etapie rozwoju, to niewątpliwie szansa na dłuższe, zdrowsze, a w konsekwencji bardziej satysfakcjonujące życie. Aby móc się takowym cieszyć, warto wykonywać badania profilaktyczne dla mężczyzn po 50. Na ich podstawie można zweryfikować, w jakiej kondycji jest organizm, a w razie konieczności, podjąć bardziej efektywne leczenie. Jakie badania dla mężczyzn po 50 są rekomendowane? Dokładnie takie, jak w przypadku młodszych panów, co omawialiśmy w poprzedniej części artykułu. Ze względu na to, że po 50 roku życia, wzrasta ryzyko innych chorób, dobrze jest włączyć do profilaktyki zdrowotnej takie badania, jak:

  • Kolonoskopia,
  • Obecność krwi utajonej w kale (profilaktyka nowotworów jelita grubego),
  • Badanie prostaty per rectum,
  • Oznaczenie antygenu PSA.

Badania profilaktyczne dla mężczyzn po 60 roku życia

Zalecane badania profilaktyczne mężczyzn po 60., są dokładnie takie same, jak w przypadku panów po pięćdziesiątce. Osoby na tym etapie swojego życia, nierzadko pozostają pod opieką lekarzy, specjalizujących się w konkretnej dziedzinie. Żeby na bieżąco weryfikować stan zdrowia pacjenta oraz sprawdzać ewentualne postępy w leczeniu, zalecają oni badania profilaktyczne krwi mężczyzn oraz inne, pozwalające na uzyskanie konkretnych wyników.

Jakie jeszcze badania profilaktyczne mężczyźni powinni wykonywać?

Badania profilaktyczne dla mężczyzn to podstawa długiego życia, w dobrym zdrowiu. Powinno się je wykonywać minimum raz do roku, jednak w przypadku konkretnych jednostek chorobowych, z którymi borykają się pacjenci, może być konieczność ich powtarzania nawet co kilka miesięcy. To, o czym nie wspomnieliśmy do tej pory, a co jest równie istotne, to fakt, że profilaktyczne badania dla mężczyzn, powinny obejmować również regularne wizyty u stomatologa. Posiadanie zdrowego uzębienia to nie tylko kwestia estetyki, ale również gwarancja życia w komforcie.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl