🛒ZAMÓW DO 12:00
🔥Z WYSYŁKĄ DZIŚ🔥
0 0 godzin 0 0 minut 0 0 sekund

Diagnostyka w domowym zaciszu

Diagnostyka w domowym zaciszu

Diagnostyka w domowym zaciszu

Korzystanie z opieki domowej i domowej diagnostyki wzrasta na całym świecie. Coraz więcej ludzi choruje na cukrzycę, nowotwory, choroby serca, dróg oddechowych, HIV i infekcje intymne. Doprowadziło to do powstania i popularyzacji szybkiej diagnostyki i stosowania szybkich testów paskowych. Wczesna diagnostyka pomaga we wcześniej analizie choroby i pomaga uniknąć poważnych powikłań u pacjentów.

Czym są testy do domowej diagnostyki?

Testy do domowej diagnostyki zapewniają szybki wyniki i służą jako narzędzie do monitorowania stanu zdrowia i poprawy wyników leczenia. Urządzenia dostępne dla użytku domowego służą do leczenia cukrzycy, nadciśnienie, zastoinowej niewydolności serca i antykoagulacji. POCT czyli tzn. point of care może być przydatny do leczenia niezakaźnych stanów chorobowych wymagających ciągłego monitoringu np. cukrzycy, nadciśnienia czy zapobieganiu udarom. Szybkie, niezawodne i niedrogie testy do diagnostyki w domu nie wymagają profesjonalnego sprzętu medycznego, a wystarczy jedynie minimalne przeszkolenie poprzez przeczytanie instrukcji nawet przy wykrywaniu HIV, kiły czy malarii. Znacząca zmiana w rozwoju technologii i automatyzacji prowadzi do dużego zapotrzebowania na szybkie testy paskowe.

 

POCT czyli Point of Care

Idea domowego POCT jest pojęciem, które ma na celu monitorowanie przewlekłych stanów chorobowych. Pacjenci dzięki temu są w stanie rejestrować i przekazywać lekarzom swój poziom glukozy we krwi. Stosowanie pasków ketonowych może wykrywać pacjentów z podejrzeniem cukrzycowej kwasicy ketonowej. System POCT wykazuje znaczne korzyści w porównaniu z tradycyjnymi modelami. POCT służy w diagnostyce chorób i innych stanów, ma za zadanie leczyć, łagodzić lub zapobiegać chorobom. Wszystkie produkty POCT są wyrobami medycznymi i podlegają ścisłej kontroli Agencji ds. Żywności i Leków. Bardzo często mamy do czynienia z urządzeniami, które są przenośne np. glukometr czy ciśnieniomierz, z których można korzystać przez cały dzień. Nieprawidłowy styl życia i nawyki żywieniowe są głównymi czynnikami ryzyka powodującymi wiele chorób, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, udar czy otyłość. Wymagają one szybkiej diagnozy i monitorowania przebiegu choroby. W efekcie zapewnia to potrzebę stosowania urządzeń diagnostycznych i szybkich testów.

Kiedy można stosować test?

Testy do domowej diagnostyki może używać i wykorzystywać każdy z nas w celu profilaktyki, czy po pojawieniu się pierwszych objawów chorobowych. Rosnąca częstość występowania ostrych i przewlekłych chorób układu krążenia, zapalenie wątroby, HIV, nowotwory, przewlekłe zapalenie nerek, cukrzyca i choroby przenoszone drogą płciową przyczyniają się do zapotrzebowania na szybkie testy diagnostyczne. Testy wykonywane są najczęściej z krwi, ale również z moczu czy ze śliny. Ogromną zaletą testów paskowych jest szybki wynik bez wchodzenia z domu. Wynik uzyskujemy w przeciągu od 5 do 15 minut w zależności od wykonywanego testu. Na rynku dostępnych jest już wiele testów do samokontroli, w tym: testy na infekcje intymne, domowy test na PSA, CRP, ferrytynę, witaminę D, FOB, TSH. Cena jednostkowego wykonania testu jest niższa, niż przy wykonaniu ich w laboratorium. Cena w zależności od testu waha się w granicach od 10 do 130 zł. Przy zastosowaniu domowych testów paskowych zyskujemy przede wszystkim czas i wygodę.

Jak działają testy do samokontroli?

Szybkie testy do domowej diagnostyki wykonywane są najczęściej z krwi pobranej z opuszka palca, moczu lub ze śliny. Wiarygodny wynik uzyskujemy w ciągu kliku minut. W przypadku testu z krwi, należy nakłuć palec po czym napełnić kapilarkę. Kolejnym krokiem jest zmieszanie krwi z buforem dołączonym do pakowania. Tak przygotowany roztwór nakrapia się na płytkę testową. Przy poprawnie wykonanym teście zawsze pojawia się pasek kontrolny „C”. Intensywność zabarwienia linii najczęściej nie ma znaczenia oraz nie wypływa na interpretację wyniku. W przypadku dodatniego wyniku należy udać się do lekarza, co umożliwi podjęcie dalszych działań i zapobiegnie rozwojowi infekcji czy choroby. Zawsze przed użyciem testu do samokontroli należy dokładnie zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania.

Dlaczego warto wykonać szybki test paskowy?

Ogromną zaletą szybkich testów diagnostycznych jest monitorowanie i szybka diagnostyka bez wychodzenia z domu. Pomagają w leczeniu pacjenta i pozwalają unikać niepotrzebnej interwencji czy hospitalizacji w niektórych przypadkach. Kluczową korzyścią szybkiej diagnostyki jest większa świadomość ludzi oraz dbanie o stan zdrowia i poprawa trybu życia. Wprowadzenie nowych technologii umożliwia ciągłe monitorowanie i zbieranie cennych informacji na temat stanu zdrowia. Zastosowanie wczesnej diagnostyki pomaga w szybszej analizie chorób. Szybkie testy pomagają w podejmowaniu pewnych decyzji medycznych. Również wysoki koszt urządzeń laboratoryjnych zwiększył zapotrzebowanie na szybkie testy paskowe. Testy do domowej diagnostyki są zazwyczaj tańsze niż wykonanie testu na określone parametry w laboratorium. Cechują się wysoką dokładnością. Po uzyskaniu wyniku testu, w krótkim czasie uzyskujemy wynik, który pokazuje czy powinniśmy zgłosić się do lekarza czy nasze parametry są w normie.  

Nadciśnienie

Nadciśnienie to poważna choroba, którą można monitorować w domowych warunkach. Nadciśnienie często znane jest jako „cichy zabójca”, ponieważ często nie przejawia objawów. Domowe ciśnieniomierze służą do monitorowania nadciśnienia tętniczego. Automatyczne urządzenia do pomiaru ciśnienia krwi są bardzo często wybierane przez pacjentów, wykazują bardzo wysoką dokładność. Pomiar ciśnienia odbywa się za pomocą umieszczenia odpowiedniego mankietu na ramieniu lub nadgarstku. Najczęściej preferowanym sposobem jest pomiar ciśnienia przy pomocy ramienia. Jest to urządzenie stosunkowo niedrogie, z którego można korzystać w domu, niezależnie od pory dnia. Ciśnieniomierze są łatwe w użyciu i w łatwy sposób można z nich korzystać.

 

 

Cukrzyca

Częstość występowania cukrzycy wzrasta na całym świecie i przyczynia się do wzrostu zapotrzebowania na urządzenia do monitorowania stężenia glukozy we krwi. Ciągle opracowywane są nowe technologie. Jednym z nich jest czujnik do monitorowania glikemii, który trwa od trzech do siedmiu dni. Pozwala na ścisłą kontrolę, jednoczenie nie powodując dyskomfortu. Na rynku dostępne są, także glukometry, gdzie wynik uzyskujemy po pobraniu krwi z opuszka palca. Cukrzyca to przewlekła choroba, która dotyka znaczną część społeczeństwa i cały czas czynnik zachorowalności wzrasta ze względu na brak aktywności fizycznej, zamiany stylu życia, wzrost stresu i otyłości. Rosnąca liczba osób chorych na cukrzycę obciąża cały system opieki zdrowotnej, ponieważ istnieje wiele schorzeń z innymi współistniejącymi powikłaniami. Cukrzyca jest często przyczyną ślepoty u dorosłych, niewydolności nerek, amputacji kończyn dolnych, przyczyną chorób serca, udaru mózgu, wysokiego ciśnienia krwi i uszkodzenia nerwów.

 

 

Bibliografia:

  1. A. Goble, P. T. Rocafort; Point-of-Care Testing: Future of Chronic Disease State Managment?: Journal of Pharmacy Practice, 2017
  2. Arizton, Advisory & Intelligence; Home Healthcare Market, Global outlook and forecast 2021 – 2026
  3. Arizton, Advisory & Intelligence; Rapid Diagnostics Market, Global outlook and forecast 2021 – 2025

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl