Samsiezbadaj - wczytywanie...

Dlaczego warto wykonywać EKG?

Dlaczego warto wykonywać EKG?

Czym jest EKG?

EKG, czyli elektrokardiogram, jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych, które pozwalają na ocenę pracy serca oraz wykrycie ewentualnych zaburzeń jego funkcjonowania. Polega ono na rejestracji napięć elektrycznych wytwarzanych przez serce poprzez nieinwazyjne badanie.

 

Jak przebiega badanie EKG?

EKG jest prostym i bezbolesnym badaniem podczas którego, pacjent leżąc na łóżku lub siedząc w fotelu ma przyczepione do klatki piersiowej, nadgarstków i kostek elektrody, które rejestrują napięcia elektryczne wytwarzane przez serce. Elektrody te są podłączone do specjalnego aparatu, który rejestruje sygnały elektryczne w formie wykresu.

Podczas badania pacjent powinien leżeć spokojnie i nie poruszać się, aby uzyskać dokładne wyniki. Cała procedura nie powinna trwać dłużej niż kilka minut.

Samo EKG nie jest skomplikowanym badaniem, jednak jego regularne wykonywanie, zwłaszcza u osób mających problemy z sercem, może okazać się uciążliwe. Istnieją jednak kompaktowe urządzenia diagnostyczne, które pozwalają wykonać badanie EKG samodzielnie w domu, a uzyskane wyniki są podstawą do oceny naszego stanu zdrowia przez lekarza.

 

Co pozwala wykryć badanie EKG?

EKG jest szczególnie wskazane dla osób, które zgłaszają dolegliwości, takie jak: duszności, bóle w klatce piersiowej, czy omdlenia. Dzięki badaniu elektrokardiograficznemu jesteśmy w stanie niezwykle skutecznie rozpoznać wszelkiego rodzaju zaburzenia związane z pracą serca, które mogą być przyczyną wymienionych objawów. Na podstawie elektrokardiogramu nie tylko jesteśmy w stanie rozpoznać przyczyny wielu dolegliwości, ale i dobrać odpowiedni sposób leczenia.

Na podstawie wyników z badania możemy ocenić:

  • Rytm serca – czy w pracy organu występują jakieś nieregularności,
  • Częstotliwość rytmu – czy serce bije z odpowiednią częstotliwością, a co za tym idzie wykryć zbyt szybką lub zbyt wolną pracę organu,
  • Przewodnictwo impulsów elektrycznych – czy impulsy elektryczne są prawidłowo przewodzone przez serce,
  • Obecność chorób serca.

 

Najgroźniejsze choroby serca

Pierwszą na naszej liście chorób, które można z powodzeniem wykryć dzięki EKG, jest choroba wieńcowa, czyli choroba niedokrwienna serca. Jest to stan, w którym niedostateczne zaopatrzenie serca w tlen prowadzi do bólu w klatce piersiowej, co jest szczególnie zauważalne podczas wysiłku fizycznego.

Kolejną chorobą jest arytmia serca. Jest to zaburzenie rytmu pracy organu, które może prowadzić do nieprawidłowego pobudzenia serca. Elektrokardiogram pozwala na zidentyfikowanie rodzaju arytmii, jej częstości oraz innych cech, co pozwala na skuteczne leczenie.

Następną w kolejności chorobą jest zawał serca. Jest to poważne zagrożenie dla zdrowia, które występuje, gdy niedostateczne zaopatrzenie serca w tlen prowadzi do zniszczenia części mięśnia sercowego. Wyniki EKG podczas zawału serca wykazują charakterystyczne zmiany, takie jak obniżony odcinek ST, uniesienie odcinka J oraz powstawanie tzw. fali Q.

Ostatnią z opisywanych chorób jest zaburzenie przewodzenia serca. Jest to stan, w którym impulsy elektryczne, które prowadzą do skurczu serca, są przewodzone nieprawidłowo.

Wszystkie z wymienionych chorób, zwłaszcza nieleczone, mogą mieć niezwykle poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a finalnie prowadzić nawet do śmierci.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl