🛒ZAMÓW DO 12:00
🔥Z WYSYŁKĄ DZIŚ🔥
0 0 godzin 0 0 minut 0 0 sekund

Echo serca – jak wygląda badanie?

Echo serca – jak wygląda badania?

Echo serca – badanie, które warto wykonać

Czym jest echo serca? Badanie to, znane również jako USG serca, echokardiografia lub echokardiogram, stanowi podstawę w pracy kardiologa. Pozwala nie tylko na znajdowanie nieprawidłowości w budowie serca, ale umożliwia także wykrycie przebytego zawału oraz zdiagnozowanie wielu chorób tego narządu. Istnieją różne wskazania, żeby wykonać to badanie. Echo serca przeprowadza się w przypadku osób z zaburzeniami rytmu serca, nadciśnieniem tętniczym, a także chorobą niedokrwienną serca i chorobą zakrzepowo- zatorową. Jest ono również nieodłącznym elementem diagnostyki pacjentów, po przebytym zawale mięśnia sercowego. Badanie echa serca wykonywane jest często jako uzupełnienie EKG. Na podstawie wyników echokardiografii, lekarz potrafi ocenić położenie serca, jego budowę, a także funkcjonowanie komór i przedsionków serca, zastawek oraz dużych naczyń krwionośnych, jak i wykryć takie problemy, jak:

  • Wrodzone wady serca,
  • Upośledzona kurczliwość serca,
  • Uszkodzenia powstałe w wyniku zawału,
  • Kardiomiopatię (powiększenie lub pogrubienie ścian serca)
  • Guzy nowotworowe, zakrzepy, tętniaki,
  • Nadmiar płynu w worku osierdziowym.

Ze względu na fakt, jak poważne konsekwencje niosą ze sobą nieprawidłowości w funkcjonowaniu serca, należy przeprowadzić szereg badań w kierunku ich diagnostyki i w razie konieczności, podjąć stosowne leczenie. Wykonanie echa serca, zaleca najczęściej lekarza rodzinny, który w trakcie rutynowej kontroli lub na podstawie przeprowadzonych wcześniej badań, wykryje nieprawidłowości w pracy tego narządu. Dlatego też tak istotnym jest, aby na bieżąco sprawdzać stan swojego zdrowia i w porę podjąć odpowiednie kroki.

Jak wygląda badanie echa serca?

Jak widać, istnieje wiele powodów, dla których warto wykonać echo serca. Badanie to odbywa się najczęściej w słabo oświetlonym, wyciszonym pomieszczeniu. To pozwala lekarzowi przeprowadzającemu diagnostykę lepiej widzieć wyświetlane na ekranie aparatury obrazy oraz słyszeć zebrane przez nią dźwięki, wydobywające się z wnętrza klatki piersiowej pacjenta. Dokonując takiej obserwacji, lekarz ma możliwość wyczytania pewnych nieprawidłowości, istotnych dla prawidłowego postawienia diagnozy, a pozwala na to właśnie echo serca. Jak wygląda badanie?

Otóż na wstępie, lekarz przeprowadza krótki wywiad, którego celem jest ustalenie wskazań do badań, w tym również dotychczasowych problemów z sercem. Kolejno, pacjent zostaje poproszony o rozebranie się od pasa w górę (w tym również zdjęcie biustonosza), ułożenia się na lewym boku lub plecach i umieszczenia lewej dłoni za głową. Specjalista, umieszcza na rękach i nogach pacjenta elektrody, których zadaniem jest rejestrowanie rytmu serca w trakcie diagnozy. Za pomocą ultrasonografu, posmarowanego specjalnym żelem, rozpoczyna badanie, prosząc pacjenta o pozostawanie w bezruchu i od czasu do czasu, o wstrzymanie oddechu. Pomimo, iż niekiedy konieczne jest mocniejsze dociśnięcie głowicy urządzenia do skóry, a żel może być nieprzyjemnie chłodny, badanie to jest nieinwazyjne i bezbolesne, więc nie trzeba się go obawiać.

Echo serca: na czym polega badanie?

Wiedząc już, jak wygląda badanie echa serca, warto omówić także – na czym polega badanie echo serca. Tego typu diagnostyka, pozwala bowiem na przedstawienie obrazu serca oraz naczyń krwionośnych, uzyskanego za pomocą fali ultradźwiękowych. Te ostatnie, odbijają się od narządu, co pozwala na pojawienie się jego obrazu na monitorze. Badanie echa serca wykonuje się w celu oceny pracy serca oraz morfologii tego narządu, będącej jego obrazem anatomicznym. Aparat emitujący ultradźwięki, wykorzystywany w trakcie diagnostyki, pozwala na obliczenie różnorodnych parametrów, na podstawie których lekarz ocenia stan oraz pracę serca.

Ile trwa badanie echa serca?

Zanim pacjentowi zostanie wykonane echo serca, w pierwszej kolejności lekarz przeprowadza z nim krótki wywiad, podczas którego pozyskuje wszelkie informacje, niezbędne w celu postawienia trafnej diagnozy. Jeżeli dana osoba przynosi na wizytę wyniki, przeprowadzonych wcześniej badań laboratoryjnych czy wykonanego EKG, lekarz zapoznaje się z nimi, a następnie przechodzi do dalszej diagnozy. Ile trwa badanie echo serca? Wszystko zależy od indywidualnych warunków fizycznych pacjenta oraz wykrywanych patologii. Najczęściej jednak jest to około 15 minut.

Dysponując już wieloma istotnymi informacjami w sprawie badania echa serca, nasuwa się kolejne pytanie – ile kosztuje badanie echo serca? Cena uzależniona jest od placówki, w której takowe będzie wykonywane. W prywatnych gabinetach lekarskich, wydatek ten waha się pomiędzy 120 a 250 zł. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kwota ta nierzadko obejmuje również konsulta

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl