🛒ZAMÓW DO 12:00
🔥Z WYSYŁKĄ DZIŚ🔥
0 0 godzin 0 0 minut 0 0 sekund

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Ketometry – czym są?

Miernik ketonów mierzy ilość ketonów w organizmie w danym momencie. Pomiary te pozwalają osobom na diecie niskowęglowodanowej (zwykle osobom stosującym dietę ketogeniczną) wiedzieć, czy są w stanie ketozy. Nauka stojąca za dietą ketogeniczną mówi, że utrata masy ciała następuje w momencie, gdy z powodu niskiego spożycia węglowodanów dana osoba wchodzi w ketozę. Uwalnianie ketonów przez organizm jest sygnałem, że zamiast węglowodanów zaczął spalać tłuszcz jako główne „paliwo”. Dobre ketometry dadzą Ci dokładną informację zwrotną na temat postępów w diecie. Istnieją 3 popularne sposoby do sprawdzenia czy jesteś w ketozie: paski do moczu, mierniki ketonów oddechowe i ketometry z krwi. Oto trochę o każdym z nich:

  • Paski do moczu – jednorazowe paski, nieinwazyjne, zazwyczaj dają najmniej dokładne odczyty z pośród wszystkich trzech metod, ale są wygodne w użyciu. Mogą być jednak drogie. Taki pasek wkłada się do próbki moczu i na podstawie koloru odczytuje wynik.
  • Miernik ketonów oddechowych – mierzy aceton (produkt uboczny ketozy) w wydychanym powietrzu. Urządzenie jest wielorazowe, ale nadal nie będzie ono tak dokładne, jak badanie z krwi.
  • Miernik stężenia ciał ketonowych we krwi – chociaż wymaga małego nakłucia palca, mierniki stężenia ciał ketonowych we krwi dają najdokładniejsze odczyty, a w większości przypadków mierzą również poziom glukozy we krwi, można je także zabrać ze sobą i dokonywać pomiarów w dowolnej chwili i miejscu.

Czym różni się glukometr od miernika ketonów?

Różnica między glukometrem, a ketometrem polega na tym, że poziom glukozy we krwi na ogół nie jest czymś co musisz monitorować jeśli nie masz cukrzycy lub innych chorób związanych z metabolizmem węglowodanów. Poziom glukozy we krwi, znany również jako poziom cukru we krwi, wskazuje ile glukozy masz w danej chwili we krwi. To jest badanie, które diabetycy wykonują co kilka godzin, aby upewnić się, że ich poziom insuliny znajduje się w normalnym, zdrowym zakresie. Z drugiej strony ketony we krwi są wskaźnikiem, że osoba dokonująca pomiaru osiągnęła stan ketozy. Niezależnie od tego, czy chodzi o spalanie tłuszczu, czy po prostu o dostosowanie się do zdrowszego odżywiania, to dobra informacja zwrotna, która wskazuje w jaki sposób organizm dostosowuje się do zmiany diety. Istnieją też urządzenia łączone, czyli glukometry do mierzenia ketonów. Takie urządzenie mierzy zarówno ilość cukru we krwi, jak i ilość ketonów, w zależności od tego jakich pasków/kartridży użyjemy. Dzięki temu można monitorować obie te wartości jednym aparatem.

Co to jest ketoza?

Ketoza to proces, który ma miejsce gdy Twoje ciało nie ma wystarczającej ilości węglowodanów, aby spalić energię. Zamiast tego spala tłuszcz i wytwarza cząsteczki nazywane ketonami, które może wykorzystać jako „paliwo”. Ketoza to słowo, które prawdopodobnie zobaczysz, gdy szukasz informacji na temat cukrzycy lub utraty wagi. Czy to dobrze, czy źle? To zależy. Ketoza to popularny program odchudzania o niskiej zawartości węglowodanów. Oprócz wspomagania spalania tłuszczu, ketoza może sprawić, że poczujesz się mniej głodny. Pomaga również utrzymać mięśnie. U zdrowych osób, które nie mają cukrzycy i nie są w ciąży, ketoza zwykle pojawia się po 3 lub 4 dniach spożywania mniej niż 50 gramów węglowodanów dziennie. To około trzech kromek chleba, filiżanki niskotłuszczowego jogurtu owocowego lub dwóch małych bananów. Ketozę można też zacząć od postu. Dieta bogata w tłuszcze i białko, ale bardzo uboga w węglowodany, nazywana jest dietą ketogeniczną lub potocznie „keto”.

Jaki poziom ketonów oznacza wejście w stan ketozy?

Poziomy ciał ketonowych we krwi są mierzone w mmol/l. Jaki wynik powinny wskazywać urządzenia do pomiaru ketonów, aby mieć pewność, że udało się osiągnąć stan ketozy?

  • Poniżej 0,5 mln mmol/L oznacza, że nie jesteś w stanie ketozy.
  • Od 0,5 do 1,5 mmol/l oznacza, że osiągnąłeś lekką ketozę odżywczą, co jest dobre w przypadku utraty wagi.
  • Od 1,5 do 3,0 mmol/L to optymalny stan ketozy, doskonały do spalania tłuszczu i utraty wagi.

Nie daj się zwieść jednak zwieść, ponieważ osiąganie stanu ketozy powyżej 3.0 mmol/L nie jest „bardziej przydatne” w utracie tłuszczu i zasadniczo nie jest zalecane. Jeśli twój pomiar przekracza 3.0, prawdopodobnie powinieneś zjeść trochę węglowodanów. Natomiast jak często powinno się mierzyć ilość ketonów? Krótka odpowiedź na to pytanie jest taka, że możesz testować poziom ketonów tak często jak chcesz, ale urządzenie, którego używasz określi jak często to robisz. Najlepiej jest pobierać próbkę o tej samej porze każdego dnia, prawdopodobnie przed jedzeniem lub kilka godzin później. To da ci najdokładniejszy odczyt i pozwoli śledzić zmiany.

Ketometry – sklep online

Urządzenia do pomiaru ketometrów uznawane są za sprzęt specjalistyczny, dlatego nie każda apteka posiada na stanie ketometry. Sklep online jest rozwiązaniem, które pozwoli Ci nabyć takie urządzenie od ręki. W naszym sklepie oferujemy glukometry do pomiaru ketonów, dzięki czemu możesz śledzić oba parametry za pomocą jednego aparatu, w ten sposób będziesz mógł łatwo monitorować swój stan zdrowia podczas diety.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl