samsiezbadaj.pl
top-icoKup do 12:00
DOSTAWA JUTRO!
0 0 godzin 0 0 minut 0 0 sekund

Menopauza – objawy, badania, jak sobie z nią radzić

Menopauza – objawy, badania, jak sobie z nią radzić

Menopauza, zwana jest również klimakterium lub przekwitaniem. To wyjątkowy czas w życiu kobiety, kiedy to organizm stopniowo traci swoją funkcję rozrodczą. Procesowi temu towarzyszą rozmaite dolegliwości, w tym m.in. zmiany nastroju i charakterystyczne uderzenia gorąca. Klimakterium ściśle powiązane jest z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Należy mieć jednak na uwadze, że to naturalny proces i nie należy się go obawiać. W tym artykule omówimy szczegółowo, co to menopauza i kiedy występuje menopauza. Ponadto, z przygotowanego przez nas tekstu dowiesz się również, jak sprawdzić czy to menopauza, jakie objawy menopauzy są najczęstsze, a także – jak sobie radzić z menopauzą. Zachęcamy do lektury.

Co to menopauza?

To, czym jest menopauza, wie praktycznie każda kobieta, zarówno młoda, jak i dojrzała. Okres ten nierzadko nazywany jest „zmianą życia”, a wynika to z faktu, że zachodzące w organizmie kobiety zmiany, prowadzą do zakończenia życia reprodukcyjnego. W czasie klimakterium, nie występuje już owulacja i ustaje produkcja takich hormonów, jak estrogen i progesteron. Przekwitanie odnosi się do ostatniej, doświadczanej przez kobietę miesiączki. Jeżeli przez kolejne 12 miesięcy po niej nie doszło do menstruacji, wówczas mówi się, że przeszła ona menopauzę. W tym miejscu pojawia się pytanie – kiedy menopauza może wystąpić? Odpowiadamy na nie w kolejnym paragrafie.

Kiedy menopauza może się pojawić?

Większość kobiet przechodzi menopauzę w wieku od 45 do 55 lat, a za średni wiek wystąpienia objawów, przyjmuje się 50 lat. Jest to czas, kiedy menopauza może pojawić się naturalnie, o czym warto pamiętać i stopniowo się do tego przygotowywać. Trzeba wiedzieć jednak o tym, że to nie jedyny okres, kiedy jest menopauza możliwa. Czasami zdarzają się takie sytuacje, jak przedwczesne klimakterium lub przedwczesna niewydolność jajników. Mogą one wystąpić z kilku powodów:

  • Zabieg chirurgiczny, w wyniku którego dochodzi do usunięcia jajników,
  • Supresja czynności jajników, spowodowana lekami,
  • Uszkodzenie jajników w wyniku radioterapii lub chemioterapii,
  • Pierwotna niewydolność jajników, mogąca obejmować nieprawidłowości genetyczne lub autoimmunologiczne,
  • Naturalne ustąpienie czynności jajników.

Przedwczesnego klimakterium doświadcza wiele kobiet – kiedy menopauza? Wiek, w którym dochodzi w tym wypadku do przekwitania, to czas poprzedzający 40. rok życia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przekwitanie może być również uważane za wczesne. W tym wypadku wiekiem, od kiedy menopauza występuje, to 40 – 45 lat.

Jak sprawdzić czy to menopauza?

Wiedząc już w jakim wieku może dojść do przekwitania, warto odpowiedzieć sobie na pytanie – jak sprawdzić menopauzę, aby upewnić się, że doświadczane przez kobietę objawy, mają związek z klimakterium? Otóż okres okołomenopauzalny, rozpoczyna się od zmiany cyklu menstruacyjnego. W tym czasie, kobiety mogą doświadczać nieregularnych miesiączek, lżejszych lub cięższych, a także trwających dłużej lub krócej, co nierzadko jest pierwszym symptomem, że to menopauza. Jak się zaczyna klimakterium? Pojawiają się bardzo silne krwawienia, występują plamienia, skraca się czas między kolejnymi menstruacjami lub okresy trwają dłużej niż 7 dni. Pomimo, że jest to naturalny proces, zdecydowanie należy skonsultować go z lekarzem. Jak sprawdzić czy to menopauza? Przecież tego typu zaburzenia, występują również u młodych kobiet i nie świadczą od razu o przekwitaniu. Na to pytanie, odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Jak zbadać menopauzę?

Klimakterium to okres, któremu towarzyszą rozmaite objawy. U części kobiet przebiega on łagodnie, podczas gdy inne, skarżą się na znaczące pogorszenie samopoczucia. Jak rozpoznać menopauzę, aby zyskać pewność, że to właśnie ona odpowiedzialna jest za to, co dzieje się z organizmem kobiety? Otóż klimakterium, definiowane jest jako pełny rok, bez krwawienia miesiączkowego. Mowa tu o naturalnym zjawisku, na które nie miały wpływu operacje (chirurgiczne usunięcie jajników, radioterapia) czy stany chorobowe, nadczynność tarczycy, wysoki poziom prolaktyny, a także sztuczne zatrzymanie krwawienia, będące wynikiem terapii hormonalnej.

To, jak wygląda menopauza, jest odmienne dla każdej kobiety. Oczywiście istnieją pewne charakterystyczne dla tej przypadłości objawy, jednak przyjmują one mniej lub bardziej nasiloną formę. Wraz z wiekiem, cykl reprodukcyjny zaczyna zwalniać, a tym samym przygotowywać się do zatrzymania. Warto tu podkreślić, że proces ten, funkcjonuje nieprzerwanie od okresu dojrzewania. Wraz z nadchodzącym klimakterium, jajniki produkują coraz mniej estrogenu. W momencie, kiedy dojdzie do jego spadku, cykl menstruacyjny zaczyna ulegać zmianie. Początkowo, może stać się nieregularny, aby w konsekwencji całkowicie ustać. Do zmian fizycznych, może dojść również w momencie, gdy ciało kobiety przyzwyczaja się do różnych poziomów hormonów. Objawy doświadczane na każdym etapie menopauzy (perimenopauza, menopauza, postmenopauza), są wynikiem dostosowywania się organizmu, do zachodzących w nim zmian.

Wiedząc już, co jest przyczyną klimakterium, warto odpowiedzieć sobie na pytanie – jak zbadać menopauzę? Kiedy pojawia się podejrzenie przekwitania, zaleca się wykonanie szeregu badań, w tym przede wszystkim laboratoryjnych. Pierwsze z nich można wykonać samodzielnie, przy użyciu specjalnego narzędzia do samodiagnozy, typu test płytkowy na menopauzę wykrywający hormon FSH. W przypadku sprawdzania menopauzy, zaleca się również zweryfikowanie takich parametrów, jak:

  • Hormon luteotropowy,
  • Estradiol,
  • Progesteron,
  • Ocena czynności tarczycy (FSH, fT3, fT4),
  • Lipidogram (cholesterol całkowity, HDL, LDL, TG),
  • Glikemia (badanie poziomu cukru we krwi).

Są to jedne z najważniejszych wskaźników, na podstawie których, określana jest menopauza. Jak leczyć jej objawy, aby były możliwie najmniej uciążliwe? Informacje na ten temat, znajdują się w dalszej części artykułu. Zachęcamy do kontynuowania lektury.

Jakie są objawy menopauzy w jakim wieku?

W poprzednich paragrafach przedstawiliśmy pokrótce, jakie są objawy menopauzy, w jakim wieku można się ich spodziewać, a także jaki rodzaj badań należy wykonać, aby zyskać pewność, że organizm kobiety przekwita. Wiedząc już kiedy menopauza i jakie objawy daje na początku, warto przyjrzeć się jej nieco bliżej i omówić pozostałe, towarzyszące jej dolegliwości. Do najczęstszych objawów, świadczących o menopauzie, zalicza się:

  • Plamienia między miesiączkami,
  • Uderzenia gorąca,
  • Bóle piersi,
  • Nadmierną potliwość,
  • Problemy ze snem,
  • Przewlekłe uczucie zmęczenia,
  • Niepokój,
  • Ataki płaczu,
  • Drażliwość,
  • Uczucie przygnębienia,
  • Zaburzenia pamięci i koncentracji,
  • Suchość pochwy,
  • Spadek libido,
  • Ból podczas stosunku,
  • Bóle głowy,
  • Bóle mięśni i stawów,
  • Nietrzymanie i częste oddawanie moczu,
  • Kołatanie serca,
  • Łamliwość kości.

Wyżej wymienione dolegliwości mogą mieć różny stopień nasilenia i doświadcza ich aż 80% kobiet. Ile trwa menopauza, jak sprawdzić koniec menopauzy, a także co na menopauzę pomaga najbardziej? Odpowiedzi na te pytania udzielamy poniżej.

Ile trwa menopauza i kiedy ustępują objawy menopauzy?

Czas trwania klimakterium jest różny i u każdej kobiety może nieco inaczej przebiegać menopauza. Jak długo trwa ten niełatwy okres? Statystycznie jest to 10 lat, a u niektórych pań może wydłużyć się nawet do 12- 14 lat. Mówi się bowiem, że menopauza jest to całokształt procesów, jakie zachodzą w tym okresie w ciele kobiety. Należy mieć na uwadze jednak, że terminem tym definiuje się jedynie moment ostatniej miesiączki. Etapy poprzedzające i następujące po tym czasie, określane są jako przekwitanie czyli tzw. klimakterium. Jeżeli mowa natomiast o tym, kiedy ustępują objawy menopauzy, to jest to trzeci etap – postmenopauzalny. Kiedy jednak nastąpi ten okres i ile trwa menopauza, są zależne od indywidualnych predyspozycji.

Jak radzić sobie z menopauzą?

Ze względu na nieprzyjemne dolegliwości, towarzyszące kobietom w trakcie klimakterium, z całą pewnością warto podjąć działania, których celem jest ich złagodzenie, a tym samym zniwelowanie objawów, jakie niesie ze sobą menopauza. Co pomaga najbardziej? Lekarze, na łagodzenie objawów menopauzy, nierzadko sugerują hormonalną terapię zastępczą. Jej celem jest zwiększenie poziomu hormonów, co pomaga na menopauzę i może złagodzić niektóre jej objawy. Warto w tym miejscu zaznaczyć jednak, że ta forma leczenia, niesie ze sobą ryzyko występowania rozmaitych skutków ubocznych, dlatego też część kobiet, które przechodzą już klimakterium, świadomie z niej rezygnują. Niektórymi, znanymi zagrożeniami dla zdrowia, jeśli chodzi o hormonalną terapię zastępczą, są:

  • Zakrzepy krwi,
  • Zatorowość płucna,
  • Zakrzepica żył głębokich,
  • Problemy z woreczkiem żółciowym i kamienie żółciowe,
  • Rak endometrium,
  • Udar mózgu.

Mimo ryzyka, spora część pań, decyduje się sięgnąć po tę formę leczenia, co pozwala zniwelować skutki procesu, jakim jest menopauza. Łagodzenie objawów z zastosowaniem zastępczej terapii hormonalnej, pozwala na uzyskanie takich efektów, jak:

  • Zmniejszenie uderzeń gorąca i nocnych potów,
  • Zminimalizowanie drażliwości i wahań nastroju,
  • Złagodzenie suchości pochwy,
  • Zmniejszenie wypadania włosów.

Na tym etapie artykułu, można wysnuć wnioski, że jednym z najtrudniejszych okresów w życiu każdej kobiety, jest właśnie menopauza. Jak sobie radzić z tą przypadłością, kiedy kobieta nie chce jednak stosować hormonalnej terapii zastępczej? Czy istnieją inne, równie skuteczne sposoby, łagodzenia objawów klimakterium? Odpowiedź na nie brzmi – tak. Można pokusić się o zastosowanie naturalnych metod. Zatem jak radzić sobie z menopauzą, tzw., domowymi sposobami? Podpowiedzi znajdują się w kolejnym paragrafie.

Jakie są domowe sposoby na menopauzę?

Mimo, iż terapia hormonalna stanowi skuteczny sposób łagodzenia objawów menopauzy, nie jest to leczenie odpowiednie dla każdego. Dobrą alternatywą dla niej, są domowe sposoby na menopauzę. Obejmują one zarówno zmiany w diecie, jak i stylu życia. Dokonanie modyfikacji w sposobie odżywiania, nierzadko może pomóc w złagodzeniu objawów menopauzy. Wprowadzenie ograniczeń w ilości spożywanej kofeiny oraz zminimalizowanie jedzenia pikantnych potraw, sprawdzi się, jeśli chodzi o uderzenia gorąca – menopauza bowiem szczególnie pod ich kątem, daje się we znaki.

Ponadto kobiety, wybierające naturalne sposoby na menopauzę, powinny rozważyć uzupełnienie swojego codziennego jadłospisu w produkty zawierające estrogeny roślinne. Należy mieć jednak na uwadze, że nie zastąpią one estrogenu, wytwarzanego przed menopauzą, przez organizm kobiety.

Kolejnym ze sposobów na to, jak złagodzić objawy menopauzy domowymi sposobami, jest podjęcie aktywności fizycznej. Wykonywanie ćwiczeń może nie był wprawdzie łatwe, jeżeli dana osoba ma do czynienia z uderzeniami gorąca, jednak pomocne w zminimalizowaniu innych, dokuczliwych objawów. Aktywność fizyczna, okazuje się być doskonałym wsparciem dla snu i umożliwiać spokojne przespanie całej nocy. Ponadto, pewne rodzaje ćwiczeń, takie jak np. joga, mogą pozytywnie wpłynąć na poprawę nastroju oraz zredukować uczucie lęku lub niepokoju, które nierzadko towarzyszą kobietom w okresie przekwitania.

Poza wyżej wspomnianymi metodami łagodzenia objawów menopauzy, warto rozważyć także stosowanie pewnych rodzajów ziół, które również mogą zredukować uciążliwe dolegliwość. Doskonale w tym wypadku sprawdzą się:

  • Soja zwyczajna,
  • Pluskwica groniasta,
  • Niepokalanek pieprzowy.

Dobrze jest zgłębić wiedzę na temat ich działania i rozpocząć kurację, z użyciem wyżej wymienionych ziół.

Uderzenia gorąca w menopauzie. Jak sobie z nimi radzić?

Zdecydowana większość kobiet, bo aż 85%, w okresie menopauzy, doświadcza uderzeń gorąca, których bezpośrednia przyczyna, nie została niestety wyjaśniona. Sugeruje się jednak, że mogą mieć one związek z wahaniami i niedoborem estrogenu, a także zmianą poziomu FSH. Niezależnie jednak od tego, co jest przyczyną takich objawów, nasuwa się pytanie – jak wyglądają uderzenia gorąca w menopauzie, a także – jak łagodzić uderzenia gorąca? Otóż mówiąc o objawach fizycznych, uderzeniami gorąca, określane jest nagłe pojawienie się uczucia ciepła, które przepływa przez całe ciało. Towarzyszą mu wypieki na twarzy, silne pocenie, uczucie niepokoju i poczucie dezorientacji. Jeżeli uderzenie gorąca ma miejsce w nocy, wówczas może powodować problemy ze snem. Pojedynczy epizod, trwa najczęściej od 30 sekund do kilku minut. Jak sobie radzić z uderzeniami gorąca w menopauzie? Otóż niewątpliwie pomocna okaże się hormonalna terapia zastępcza, jak i wprowadzenie modyfikacji w diecie i stylu życia. Warto również spożywane przez siebie posiłki, wzbogacić w produkty obfitujące w fitoestrogeny, takie jak: soję i przetwory sojowe, ziarna lnu i olej lniany, cebulę, czosnek, nasiona i kiełki słonecznika, wiśnie, morwy, winogrona oraz kiełki lucerny i fasoli.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl