🛒🖤🤑To już dziś! Sprawdź naszą ofertę na
🔥BLACK FRIDAY🔥
0 0 godzin 0 0 minut 0 0 sekund

Najpopularniejsze choroby przenoszone drogą płciową

Najpopularniejsze choroby przenoszone drogą płciową

Choroby przenoszone drogą płciową

Inaczej nazywane chorobami wenerycznymi, to wszystkie te, do zakażenia którymi może dojść przez kontakt seksualny. Należy jednak pamiętać, że niektóre z patogenów wywołujących omawiane tutaj choroby mają wiele dróg przenoszenia i możemy się ich nabawić nawet bez wspomnianego kontaktu płciowego.

Okolice intymne są podatne na zakażenia bakteryjne i grzybicze ze względu na ciepłe i wilgotne środowisko sprzyjające rozwojowi tych patogenów. Dodatkowo infekcjom tego typu sprzyja niewłaściwa higiena intymna, obniżona odporność organizmu, a także długotrwała antybiotykoterapia. U kobiet w ciąży również prawdopodobieństwo zakażenia jest wyższe. Najbardziej narażone na infekcje płciowe są osoby, które nie stosują odpowiednich zabezpieczeń i często zmieniają partnerów seksualnych.

Rodzaje chorób wenerycznych

Choroby te możemy podzielić ze względu na rodzaj patogenu je wywołujący na:

Wirusowe:

Bakteryjne:

Grzybicze:

Pierwotniakowe:

Jak zdiagnozować chorobę płciową?

W celu wykrycia lub wykluczenia choroby wenerycznej powinniśmy poddać się testom z krwi, np. testom serologicznym wykrywającym przeciwciała przeciwko konkretnemu drobnoustrojowi, testom z moczu, czy też testom wymazowym z próbek pobranych z narządów płciowych.

Badania tego typu wykonywane są przez większość laboratoriów diagnostycznych, ale wiele z nich dostępnych jest także w formie testów do samokontroli, które możemy zamówić on-line i anonimowo wykonać w domowym zaciszu. Te ostatnie cieszą się dużą popularnością nie tylko ze względu na prywatność i oszczędność czasu, ale także wysoką wiarygodność, a często też niższą cenę w porównaniu do badań laboratoryjnych.

Profilaktyka

Jak uchronić się przed chorobami przenoszonymi droga płciową? Najprościej oczywiście unikać kontaktów seksualnych z osobami chorymi, to jednak może być ciężkie w przypadkach kiedy te nie są świadome swojej choroby. W ramach profilaktyki powinno się również stosować zabezpieczenie, najpopularniejszym z nich jest prezerwatywa. Dodatkowo możemy się też zaszczepić pod kątem ochrony przed wirusami takimi jak HSV, czy HBV.

Pamiętajmy również by wykonywać wspomniane wcześniej testy kiedy tylko podejrzewamy, że mogliśmy zarazić się którąś z omawianych tutaj chorób, ponieważ wiele z nich nie daje natychmiastowych objawów. Im wcześniej wykryjemy konkretny patogen, który już zdążył umiejscowić się w naszym organizmie, tym szybsze i prostsze będzie jego wyleczenie, ale również możemy tym samym uchronić kolejną osobę przed zakażeniem.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl