Nietolerancja laktozy – objawy u niemowląt i dzieci
Nietolerancja laktozy, stanowi jedną z najczęstszych i najbardziej dotkliwych alergii pokarmowych, występujących u maluchów. Zanim szczegółowo omówimy objawy nietolerancji laktozy u niemowląt i starszych dzieci, w pierwszej kolejności wyjaśnimy, czym w ogóle jest to uczulenie. Laktoza, to inaczej cukier mleczny, występujący zarówno w mleku, jak i produktach spożywczych, zawierających je w swoim składzie. Stanowi ona cenny składnik odżywczy, szczególnie w diecie niemowląt i dzieci, będący m.in. źródłem energii, wspomagający wchłanianie cynku, wapnia i magnezu, a także stymulujący rozwój wartościowej flory bakteryjnej jelit oraz pomagający w budowie tkanki mózgowej. Pomimo swoich dobroczynnych właściwości, może również wywoływać szereg negatywnych dolegliwości, określanych jako nietolerancja laktozy. Objawy u niemowląt i dzieci, nierzadko są odmienne od tych, których doświadczają osoby dorosłe. Więcej na ten temat, można przeczytać w artykule: Nietolerancja laktozy – objawy, badania, leczenie. Uczulenie na cukier mleczny, występuje w sytuacji, gdy organizm nie jest w stanie rozłożyć laktozy. Powodem jest niedobór laktazy czyli enzymu trawiennego, odpowiadającego właśnie za ten proces. Symptomy takiej nieprawidłowości, określane są właśnie jako nietolerancja laktozy. Objawy skórne u dzieci i niemowląt omawiamy w dalszej części artykułu.
Objawy skórne nietolerancji laktozy u niemowląt
Różne czynniki są odpowiedzialne za alergię na cukier mleczny, określaną jako nietolerancja laktozy u niemowląt. Objawy skórne, manifestujące tą przypadłość, to m.in. czerwone wypryski lub czerwone zmiany o rozlanym charakterze, występujące na ciele i twarzy malucha, podobne do tych, pojawiających się podczas skazy białkowej. Inne objawy nietolerancji laktozy u noworodka, dotyczą układu pokarmowego i zaliczane są do nich:
- Biegunki o bardzo nieprzyjemnym, kwaśnym zapachu,
- Bóle brzucha,
- Wzdęcia,
- Kolka niemowlęca,
- Charakterystyczne odgłosy przemieszczania się treści pokarmowych w jelitach.
Wyżej wymienione symptomy, występują najczęściej po 1-3 godzinach od posiłku. Są tym silniejsze, im więcej mleka spożyło niemowlę. Warto zaznaczyć, że objawy nietolerancji laktozy u niemowląt karmionych butelką lub piersią, mogą wynikać również z innych nietolerancji mleka. Zaliczane są do nich: galaktozemia i skaza białkowa. Jak sprawdzić nietolerancję laktozy u niemowląt? Odpowiedź znajduje się w dalszej części artykułu. Zachęcamy do kontynuowania lektury.
Nietolerancja laktozy – objawy skórne u dzieci
Jak wspomnieliśmy wcześniej, uczulenie na cukier mlekowy, może dawać różne symptomy, określane jako nietolerancja laktozy. Objawy u dzieci starszych są nieco inne, niż te, doświadczane przez noworodki. Jak zatem manifestuje się nietolerancja laktozy u dzieci? Objawy skórne, to m.in.:
- Zaczerwienione i błyszczące placki wysuszonej skóry, pojawiające się na policzkach malucha,
- U dzieci ze skłonnościami do ciemieniuchy, kilkukrotne jej nasilenie,
- Wypryski w postaci sączących się krostek, występujące na pośladkach i nóżkach,
- Wysypka koncentrująca się w zgięciach stawów.
Należy zaznaczyć jednak, że skórne objawy nietolerancji laktozy u dzieci nie są wystarczające, aby możliwe było stwierdzenie uczulenia na cukier mleczny. Istnieją również inne symptomy, jakie daje alergia na laktozę. Objawy u dziecka, które mogą wystąpić w przypadku tej przypadłości, to m.in.:
- Wzdęcia,
- Bóle brzucha,
- Mdłości,
- Biegunka,
- Wymioty.
Żeby móc rozpoznać uczulenie na cukier mleczny u dziecka, konieczne jest poddanie go odpowiedniej diagnostyce, na podstawie której lekarz stwierdzi, z czym boryka się maluch i czy na pewno jest to nietolerancja laktozy. Jeśli okaże się, że mowa o uczuleniu na cukier mleczny, wówczas zaleci stosowanie odpowiedniej diety, a nawet lek na nietolerancję laktozy dla dzieci.
Jak rozpoznać nietolerancję laktozy u niemowląt?
Alergia na laktozę może pojawić się nie tylko u dziecka, karmionego mlekiem modyfikowanym. Nierzadko, występują także objawy nietolerancji laktozy, u niemowlaka karmionego piersią. Pomimo, że mleko matki zmniejsza u niemowlęcia ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych, wzmacnia jego układ odpornościowy i jest źródłem dobrze przyswajalnego białka, to jednak czasami może okazać się, że maluch jest na nie uczulony. Z czego to wynika? Głównie z tego, że w pokarmie kobiety, która spożywa mleko, jego przetwory oraz produkty zawierające je w swoim składzie, znajdują się uczulające dziecko białka. W takiej sytuacji alergeny przechodzą do organizmu dziecka wraz z mlekiem matki. Jak rozpoznać nietolerancję laktozy u niemowląt? Wykonując badania, które zaleci lekarz.
Nietolerancja laktozy u niemowląt – jakie badania należy wykonać?
Jeżeli rodzic zaobserwuje u swojej pociechy typowe objawy uczulenia na cukier mleczny, wówczas może okazać się, że jest to nietolerancja laktozy u niemowląt. Jakie badania należy wykonać, w kierunku jej potwierdzenia lub wykluczenia? Najczęściej stosowana jest próba eliminacyjna, polegająca na czasowym odstawieniu pokarmów z laktozą, a następnie ich ponownemu stopniowemu wprowadzaniu i obserwowaniu reakcji organizmu na ten zabieg.
Są również inne metody badania uczulenia na laktozę, jednak wymagają one współpracy z pacjentem, więc rzadko stosuje się je w przypadku niemowląt. Jeżeli jednak będzie to konieczne, lekarz zaleci ich wykonanie.
Zarówno w przypadku niemowląt, jak i starszych dzieci, leczenie nietolerancji laktozy opiera się głównie na czasowej eliminacji z diety maluchów produktów, zawierających w swoim składzie cukier mleczny. W niektórych przypadkach, lekarze zalecają również farmakologię. Lek na nietolerancję laktozy u niemowląt, ma za zadanie uzupełnić niedobór w organizmie laktazy, odpowiedzialnej za trawienie laktozy.
Kiedy mija nietolerancja laktozy u niemowląt i czy w ogóle to następuje? Otóż w wielu przypadkach, objawy te ustępują po 2.-3. roku życia. Jeżeli jednak nietolerancja jest wrodzona i wynika z niedoboru lub braku laktazy w organizmie, wówczas przypadłość ta będzie towarzyszyć mu również w dorosłym życiu.