🛒ZAMÓW DO 12:00
🔥Z WYSYŁKĄ DZIŚ🔥
0 0 godzin 0 0 minut 0 0 sekund

Suplementacja witaminy D

Suplementacja witaminy D

Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Niewiele produktów żywnościowych naturalnie zawiera witaminę D. Synteza zachodzi głównie poprzez promieniowanie ultrafioletowe B (UVB), co stanowi 90% uzupełnienia witaminy D u ludzi. Poważny niedobór może powodować krzywicę u niemowląt i dzieci oraz osteomalację u dorosłych. Jednak najbardziej powszechny jest subkliniczny niedobór witaminy D, który skutkuje osteoporozą i większą częstotliwością złamań.

Jak powszechnie wiadomo witaminę D można uzyskać przez ekspozycję na słońce, jednak Amerykańska Akademia Dermatologii ogłosiła, że promieniowanie ultrafioletowe jest powszechnym czynnikiem rakotwórczym dla skóry. Dlatego też wielu lekarzy zaleca odpowiednio dobraną suplementacje, aby uzyskać optymalne stężenie tej witaminy w osoczu. Trwają również badania mające na celu określenie skutków uzupełniania witaminy D i określenie jej optymalnego do wieku poziomu w surowicy. Witamina D naturalnie występuje również w produktach żywnościowych takich jak: tłuste ryby (głównie sardynki, śledź, tuńczyk, łosoś), tran, żółtka jaj, wątroba lub podroby. Należy jednak pamiętać, że mimo, iż występuje ona w pożywieniu to jednak w niewielkich ilościach.

Odkładanie się minerałów kostnych zaczyna się już w czasie prenatalnym. Masa kostna wzrasta około 40 razy od momentu urodzenia do momentu fizycznej dorosłości. Zdrowa, zbilansowana dieta pozwala na uzupełnianie wapnia w organizmie. Jednak ze względu na ograniczone naturalne źródło witaminy D w diecie i niedostateczną ekspozycję na słońce u większości dzieci i młodzieży konieczna jest odpowiednia suplementacja witaminy D.  Witamina D jest niezbędna dla homeostazy wapnia i metabolizmu kości, co jest kluczowym elementem przy ewentualnych złamaniach i upadkach. Natomiast w przypadku kobiet w ciąży Światowa Organizacja Zdrowia nie zaleca suplementacji witaminy D, ponieważ skojarzona reakcja między nią, a wapniem może doprowadzić do przedwczesnego porodu.

W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, wykazano zmniejszenie częstotliwości występowania ostrego zapalenia dróg oddechowych przy suplementacji witaminy D. Jest to istotne w przypadku osób z ciężkim niedoborem lub w przypadku noworodków. Badania wykazały, że suplementacja witaminy D przyniosła korzyści w zakresie zmniejszenia ryzyka zaostrzenia astmy oraz zmniejszeniu ryzyka wizyt na oddziale ratunkowym i hospitalizacji. Witamina D działa również jako inhibitor dojrzewania komórek dendrytycznych, co zmniejsza aktywację nabytej odporności i może zmniejszyć ryzyko chorób autoimmunologicznych,  takich jak cukrzyca typu I, stwardnienie rozsiane i nieswoiste zapalenie jelit. Obecne badania wykazały także związek między niedoborem witaminy D, a ryzykiem nadciśnienia lub incydentów sercowo-naczyniowych, większą częstością występowania nowotworów, większym bólem mięśniowo-szkieletowym, migreną i zaburzeniami neuropsychiatrycznymi (schizofrenią, demencją lub depresją). Witamina D jest niezbędna dla optymalnego funkcjonowania wielu tkanek powiązanych z gospodarką wapniową.

Wiosną, latem i jesienią warto w godzinach 10.00 – 15.00 skorzystać z promieni słonecznych przez przynajmniej 10 – 15 minut, co zapewnia wytworzenie odpowiedniej ilości witaminy D u osób z jasną karnacją. Jednak w przypadku osób z ciemniejszą karnacją, konieczna jest większa ekspozycja na słońce aby syntetyzować witaminę D. W przypadku niemowląt karmionych piersią przez matki u których wykryto niedobory witaminy D zaobserwowano większe narażenie na krzywicę. Niemowlęta urodzone przedwcześnie są jeszcze bardziej podatne na niedobór witaminy D ze względu na brak jej transferu w trzecim trymestrze ciąży i znikomą ekspozycję na słońce w szpitalu. Badania wykazały także, że dzieci mogą wymagać mniejszej ekspozycji na słońce niż dorośli, ze względu na ich większy stosunek powierzchni do objętości i lepszą zdolność do wytwarzania witaminy D.

W przypadku osób z zaburzeniami odżywiania, czy też w przypadku wegan - przy źle zbilansowanej diecie następuje znaczny spadek syntezy witaminy D. U osób cierpiących na zaburzenia funkcjonowania jelit lub niewydolność wątroby i nerek może również dojść do zmniejszenia przyswajania tej witaminy. Niektóre leki przeciwdrgawkowe i przeciwretrowirusowe mogą przyspieszać niedobór witaminy D przez zwiększenie katabolizmu. Długotrwała ekspozycja na światło słoneczne nie wytwarza jednak nadmiernej ilości witaminy D, a jest to znany czynnik rakotwórczy. Czasami dochodzi także do ostrego zatrucia, spowodowanego hiperkalciurią i hiperkalcemią, z objawami splątania, wielomoczem, anoreksją, wymiotami i osłabieniem mięśni. Przewlekłe zatrucie może prowadzić do nefrokalcynozy, demineralizacji kości i bólu. W przypadku osób z podwyższonym ryzykiem niedoboru witaminy lekarze powinni zapewnić odpowiednią dietę lub suplementację witaminy D.  

Trwają badania mające na celu ustalić optymalny poziom witaminy D w surowicy krwi. U osób powyżej 50 roku życia suplementacja i bardziej skuteczne sposoby wzbogacania żywności są niezbędne do zapewnienia odpowiedniego poziomu witaminy D. Zwykle w przypadku większości społeczeństwa poniżej tej granicy codzienne zapotrzebowanie zaspokaja witamina D syntetyzowana w skórze w odpowiedzi na ekspozycje na słońce.

 

Bibliografia:

  1. P. Heaney; Vitamin D – The iceberg nutrient; J Musculoskelet Neuronal Interact, 2006
  2. W. Chang, H. C. Lee; Vitamin D and health – The missing vitamin in humans; Pediatrics and Neonatology, 2019

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl