Samsiezbadaj - wczytywanie...

Planowanie ciąży - Jakie badania zalecamy ?

Planowanie ciąży - Jakie badania zalecamy ?

PLANOWANIE CIĄŻY

Jak powszechnie wiadomo, okres ciąży, to czas ogromnego wysiłku w życiu kobiety. Właśnie ze względu na ten fakt, dobrze jest zaplanować ciążę przynajmniej na pół roku przed. Zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta i ograniczenie używek, a także przeprowadzenie dodatkowych badań, to elementy świadomego macierzyństwa, na które powinny zwrócić uwagę wszystkie kobiety myślące o dziecku.

 

JAK SIĘ BADAĆ PRZED CIĄŻĄ?

Statystyki dowodzą, że jeśli przyszła mama nie ma żadnych problemów ze zdrowiem, to szanse na urodzenie zdrowego dziecka są większe. Przed planowaniem zajścia w ciążę rekomenduje się przeprowadzenie dodatkowych badań różnego typu, by móc jak najlepiej przygotować organizm do ciąży. Lekarze często zlecają badania takie jak:

Aby potwierdzić rzeczywistą owulację, można zaopatrzyć się w domowe testy owulacyjne do samokontroli, dzięki którym będziemy mieli pewność kiedy występują dni płodne u kobiety. Kolejnym rodzajem testów, które przydadzą się w okresie starania o dziecko, są oczywiście znane powszechnie testy ciążowe – testy półilościowe wykrywające podwyższony poziom gonadotropiny kosmówkowej (hCG).

Najpopularniejsze testy do oznaczania wspomnianego hormonu, to testy z moczu: strumieniowe, paskowe lub kasetkowe. Jeśli chcemy uzyskać bardziej wiarygodny wynik już po kilku dniach od możliwego zapłodnienia, to możemy sięgnąć po test ciążowy z krwi.

W ostatnich czasach coraz bardziej popularne są również testy genetyczne, dające wiarygodne wyniki odnośnie predyspozycji do poronień.

 

TRYB ŻYCIA PRZED PLANOWANĄ CIĄŻĄ

Zanim kobieta zacznie starać się o dziecko, powinna wdrożyć zasady zdrowego żywienia, wykazywać aktywność fizyczną w umiarkowanym stopniu, a także ograniczyć używki i zadbać o odpowiednią suplementację.

Zarówno niedowaga jak i nadwaga nie są wskazane przy planowanej ciąży. Specjaliści zalecają zbilansowanie posiłków w celu utrzymania optymalnej wagi ciała, jednak musimy pamiętać, że wszelkiego rodzaju diety odchudzające nie powinny być stosowane w krótkim okresie czasu przed planowanym zapłodnieniem. Bogactwo właściwych mikroelementów i witamin jest istotną kwestią, stąd zaleca się spożywanie większej ilości owoców i warzyw, a w razie potrzeby dodatkową suplementację. Najważniejszym składnikiem, który odpowiada za odpowiedni rozwój układu nerwowego u płodu, jest kwas foliowy. Dodatkowo, warto zadbać o właściwy poziom żelaza, wapnia, a także cynku.

Nie zaleca się spożywania kawy, a nawet herbaty w dużych ilościach. Oczywiście nie możemy pozwolić sobie na palenie tytoniu, picie alkoholu i powinniśmy ograniczyć jedzenie słodyczy, ponieważ zbyt wysoki poziom cukru we krwi może okazać się szkodliwy.

Jeżeli przyjmujesz na stałe leki związane z przewlekłymi dolegliwościami, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, aby mieć pewność, że nie wpłyną one na ciążę i rozwój dziecka!

 

ROLA MĘŻCZYZN

Podczas planowania ciąży nie tylko kobieta zmuszona jest do zmiany swoich nawyków. Mężczyzna na etapie planowania ciąży powinien także zdrowo się odżywiać, zrezygnować z różnego rodzaju używek i wdrożyć suplementację.

Są również badania dedykowane mężczyznom, które mają na celu określenie płodności. Z próbki nasienia można ocenić kondycję oraz liczebność plemników, która wpływa na prawdopodobieństwo zapłodnienia. Jeśli udanie się do laboratorium diagnostycznego w celu przeprowadzenia takiego badania jest krępujące, alternatywą są domowe testy na płodność u mężczyzn.

Obojgu przyszłych rodziców powinno bezapelacyjnie unikać stresu i zadbać o możliwie jak najbardziej relaksujący tryb życia przed planowaną ciążą.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl