🛒ZAMÓW DO 12:00
🔥Z WYSYŁKĄ DZIŚ🔥
0 0 godzin 0 0 minut 0 0 sekund

Planowanie ciąży - Jakie badania zalecamy ?

Planowanie ciąży - Jakie badania zalecamy ?

Planowanie ciąży

Okres ciąży to bez wątpienia czas ogromnego wysiłku w życiu kobiety. Zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta i ograniczenie używek, a także przeprowadzenie dodatkowych badań, to elementy świadomego macierzyństwa, na które powinny zwrócić uwagę wszystkie kobiety myślące o dziecku. Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego planowanie ciąży jest tak ważne,
  • jak zaplanować ciążę i co robić, zanim dojdzie do poczęcia dziecka,
  • jakie badania krwi przed ciążą musi wykonać kobieta;
  • jakie badania musi wykonać mężczyzna.

Planowanie ciąży – dlaczego jest tak ważne?

Planowanie ciąży to ekscytujące, ale również wymagające zadanie w życiu par. Wiele kobiet mężczyzn zastanawia się, dlaczego jest tak istotne. Otóż planowanie dziecka pomaga zwiększyć prawdopodobieństwo prawidłowego przebiegu ciąży, a także daje czas na przygotowanie ciała do zmian, z którymi przyszła mama będzie miała do czynienia. Przede wszystkim takie planowanie pozwoli kobiecie zdrowiej przejść przez okres ciąży, a potem szybciej i łatwiej odzyskać formę już po porodzie.

Planowanie ciąży a badania

Statystyki dowodzą, że jeśli przyszła mama nie ma żadnych problemów ze zdrowiem, to szanse na urodzenie zdrowego dziecka są większe. Przed planowaniem zajścia w ciążę rekomenduje się przeprowadzenie dodatkowych badań różnego typu, by móc jak najlepiej przygotować organizm. O tym, jakie badania z krwi przed ciążą powinna wykonać kobieta, decyduje lekarz. Dają one obraz ogólnego stanu zdrowia i umożliwiają ewentualne wdrożenie suplementacji, zastosowanie odpowiedniego leczenia na tak ważnym etapie, jak planowanie ciąży czy dodatkowych badań. Morfologia to najpopularniejsze badanie, które musi wykonać przyszła mama. Ponadto lekarze zlecają:

  • badanie poziomów hormonów we krwi,
  • badanie poziomu glukozy we krwi,
  • badanie poziomu żelaza we krwi,
  • badanie na obecność wirusa HIV,
  • badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy.

Ważne badania z krwi przed ciążą to także określenie poziomu poszczególnych hormonów płciowych - estrogenów, progesteronu oraz androgenów. Takie testy wykonuje się w konkretnych dniach cyklu. Ginekolog może zlecić także szereg innych, które są niezwykle istotne. Zatem jakie badania przed ciążą należy jeszcze wykonać?

  • cytologię,
  • ogólne badanie moczu,
  • USG macicy

Wykonując podstawowe i dodatkowe badania, planowanie ciąży będzie dla Ciebie łatwiejsze.

Planowanie ciąży – jak się przygotować?

O to, jak powinno jeszcze wyglądać planowanie ciąży, jak się przygotować pytają nieustannie przyszłe mamy. Przede wszystkim jako osoba podejmująca starania o dziecko, powinnaś wiedzieć, jakie badania na płodność możesz wykonać w zaciszu własnego domu. Aby potwierdzić rzeczywistą owulację, powinnaś zaopatrzyć się w domowe testy owulacyjne do samokontroli, dzięki którym będziesz mieć pewność, kiedy występują u Ciebie dni płodne. Aby wykonać pomiar stężenia hormonu luteinizującego w moczu, wystarczy pobrać próbkę do suchego i czystego pojemnika, a następnie zanurzyć pasek testowy. Warto pamiętać, że pozytywny wynik nie oznacza dni płodnych, tylko nastąpienie ich za około 24-36 godzin.

Kolejnym rodzajem testów, które przydadzą się w okresie starania o dziecko, są oczywiście znane powszechnie testy ciążowe – testy półilościowe wykrywające podwyższony poziom gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Najpopularniejsze testy do oznaczania wspomnianego hormonu, to testy z moczu - strumieniowe, paskowe lub kasetkowe. Jeśli chcemy uzyskać bardziej wiarygodny wynik już po kilku dniach od możliwego zapłodnienia, to możemy sięgnąć po test ciążowy z krwi.

W ostatnich czasach coraz bardziej popularne są również testy genetyczne, dające wiarygodne wyniki odnośnie predyspozycji do poronień.

Jak zaplanować ciążę? O tym musisz pamiętać

Nie wiesz, jak zaplanować ciążę i od czego zacząć? Zanim kobieta zacznie starać się o dziecko, powinna wdrożyć zasady zdrowego żywienia, wykazywać aktywność fizyczną w umiarkowanym stopniu, a także ograniczyć używki i zadbać o odpowiednią suplementację.

Zarówno niedowaga, jak i nadwaga nie są wskazane przy planowanej ciąży. Specjaliści zalecają zbilansowanie posiłków w celu utrzymania optymalnej wagi ciała, jednak musimy pamiętać, że wszelkiego rodzaju diety odchudzające nie powinny być stosowane w krótkim okresie czasu przed planowanym zapłodnieniem. Bogactwo właściwych mikroelementów i witamin jest istotną kwestią, stąd zaleca się spożywanie większej ilości owoców i warzyw, a w razie potrzeby dodatkową suplementację. Najważniejszym składnikiem, który odpowiada za odpowiedni rozwój układu nerwowego u płodu, jest kwas foliowy. Dodatkowo warto zadbać o właściwy poziom żelaza, wapnia, a także cynku.

Nie zaleca się spożywania kawy, a nawet herbaty w dużych ilościach. Oczywiście nie możemy pozwolić sobie na palenie tytoniu, picie alkoholu i powinniśmy ograniczyć jedzenie słodyczy, ponieważ zbyt wysoki poziom cukru we krwi może okazać się szkodliwy.

Jeżeli przyjmujesz na stałe leki związane z przewlekłymi dolegliwościami, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, aby mieć pewność, że nie wpłyną one na ciążę i rozwój dziecka!

Rola mężczyzn w planowaniu ciąży

Podczas starań o dziecko nie tylko kobieta zmuszona jest do zmiany swoich nawyków. Podejmując się tak ważnego zadania, jak planowanie ciąży, mężczyzna powinien także zdrowo się odżywiać, zrezygnować z różnego rodzaju używek i stosować suplementy diety. Dieta przyszłego taty powinna składać się przede wszystkim z warzyw i owoców, produktów bogatych w węglowodany (pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane, kasze, makaron razowy) oraz białka (rośliny strączkowe, chuda wieprzowina i wołowina). W jadłospisie mężczyzny nie może także zabraknąć jaj jako źródła witaminy B6, a także tłustych ryb morskich takich jak: makrela, łosoś, sardynki zawierających selen oraz koenzym Q-10.

Jakie badania dla mężczyzn przed ciążą warto wykonać?

Niezwykle istotną kwestią w staraniach o dziecko są również badania dla mężczyzn przed ciążą, które mają na celu określenie płodności. Z próbki nasienia można ocenić kondycję oraz liczebność plemników, która wpływa na prawdopodobieństwo zapłodnienia. Jeśli udanie się do laboratorium diagnostycznego w celu przeprowadzenia takiego badania jest krępujące, alternatywą są domowe testy na płodność. Tego typu wyroby medyczne ograniczają stres, dyskomfort, a także skracają czas diagnostyki.

Badania dla mężczyzny przed ciążą, które poza testami na płodność, powinien wykonać mężczyzna, to:

  • badania podstawowe, w tym morfologia krwi oraz badanie moczu,
  • analizę poziomu hormonów,
  • badania genetyczne,
  • przeciwciała w kierunku HBV, HCV, HIV, USR,
  • TSH, FT4,
  • poziom glukozy na czczo,
  • witamina D3.

Wiesz już, jak zaplanować ciążę. Przygotowując się do starań o dziecko, pamiętaj o wykonywaniu badań, zdrowym stylu życia, odpowiedniej diecie i unikaniu stresu. Takie kompleksowe podejście pozwoli Ci znacznie zwiększyć szansę na poczęcie i ograniczy ryzyko komplikacji u ciężarnej oraz wystąpienia chorób u dziecka. Jeśli planowanie ciąży – badania, zmiana sposobu odżywiania nie przyniosły efektu w ciągu roku od podjęcia prób, warto rozważyć skorzystanie z pomocy specjalistów zajmujących się problemami z płodnością.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl