🛒ZAMÓW DO 12:00
🔥Z WYSYŁKĄ DZIŚ🔥
0 0 godzin 0 0 minut 0 0 sekund

Profilaktyczne badanie serca

Profilaktyczne badanie serca

Profilaktyczne badania serca

Nie jest tajemnicą, że zdrowie naszego serca jest najważniejsze i trzeba o nie dbać na każdym kroku. Co więcej, powinniśmy sprawdzać od czasu do czasu, jak się miewa. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób? Co zrobić, aby utrzymać je w odpowiedniej kondycji? W tym poradniku podpowiadamy, jak badać serce.

Co ma wpływ na zdrowie serca?

Na zdrowie naszego organizmu - w tym zdrowie serca, wpływ ma wiele różnorodnych czynników. Oto najważniejsze elementy, które decydują o kondycji narządu.

  1. Dieta, jak i odpowiednia ilość snu każdego dnia.
  2. Prowadzenie zrównoważonego trybu życia, tak żeby nie leżeć całymi dniami na kanapie, ale i nie być w ciągłym biegu i się nie przetrenowywać.
  3. Umiejętność radzenia sobie ze stresem. Utrzymujący się niepokój i rozdrażnienie może prowadzić do zaostrzenia stanów zapalnych. Ponadto wiele osób nie potrafi radzić sobie z napięciem, w związku z czym często ucieka się do niezdrowych nawyków, takich jak palenie tytoniu, czy spożywanie alkoholu w dużych ilościach.

Kiedy zacząć dbać o serce?

Wśród ogółu społeczeństwa panuje przekonanie, że troszczyć się o własne serce powinniśmy zacząć dopiero po 30-stce. Prawda jest taka, iż choroby kardiologiczne mają różne podłoża i dotykają ludzi w różnym wieku. Wpływ na rozwój serca mają często czynniki obecne już w rozwoju płodowym. W związku z powyższym wprowadzanie zdrowych nawyków powinniśmy rozpocząć już w dzieciństwie.

Jakie badania serca wykonywać?

Choroby układu krążenia są wciąż najczęstszą przyczyną zgonów, a wiele osób nie jest nawet świadomych swojej choroby. Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego umiera nawet 500 osób dziennie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wiedza o tym, jakie są badania serca. W tym miejscu warto podkreślić, że nie zajmują one dużo czasu, nie są bolesne ani inwazyjne, a mogą nam uratować zdrowie i życie, jeśli w porę zostaną wykryte nieprawidłowości w pracy narządu. Wśród zalecanych przez kardiologów znajdują się przede wszystkim podstawowe badania serca takie jak:

  • EKG czyli elektrokardiograf - Badanie to służy to pomiaru elektrycznej czynności mięśnia sercowego za pomocą elektrod umiejscowionych na kończynach pacjenta oraz jego klatce piersiowej. EKG jest bezbolesne i trwa około 5 minut. Każdy z nas powinien wykonywać je profilaktycznie raz do roku.
  • EKG w formie holtera – Podobnie jak we wspomnianym EKG powyżej, badanie serca wykonuje się przy użyciu elektrod, te jednak są umiejscowione na klatce piersiowej pacjenta przez okres minimum 24 godzin. Po tym czasie pełen zapis elektrokardiogramu poddawany jest analizie.
  • Echo serca – Echokardiografia jest badaniem obrazowym, które pomaga w ocenie pracy zastawek oraz jam serca. Ponadto danych przepływu krwi, które mięsień serca jest w stanie przepompować w określonym czasie (przepustowość).

Jakie badania na niewydolność serca z krwi?

Pozostając w temacie „badania serce – jakie” warto wspomnieć także o możliwości wykonania badań z krwi, które przeprowadza się w celu wykrywania nieprawidłowości w pracy narządu. Polegają one na pobraniu próbki z żyły umiejscowionej w dole łokciowym i poddaniu analizie laboratoryjnej wszystkim. Jakie badania na niewydolność serca z krwi najczęściej zlecają lekarze? Są to przede wszystkim:

  • lipidogram,
  • pomiary kinazy keratynowej,
  • troponina,
  • pomiary stężenia glukozy,
  • pomiary enzymów ALAT oraz ASPAT,
  • pomiary stężenia potasu.

Monitoruj serce w domu!

Elektrokardiograf to bez wątpienia najczęściej wykonywane badanie kardiologiczne, które ma duże znaczenie w ocenie pracy serca. To właśnie dzięki temu badaniu wykryjemy wszystkie nieprawidłowości, takie jak arytmia, czyli nierównomierne bicie serce, czy też np. migotanie przedsionków.

Do niedawna, aby wykonać EKG, trzeba było zgłosić się do lekarza (niekoniecznie kardiologa). Wraz z rozwojem technologii i postępującą miniaturyzacją pojawiły się przenośne urządzenia, które pozwolą nam na samodzielne przeprowadzenie badania w domowych warunkach. Dzisiaj elektrokardiograf może być wbudowany nawet w zegarek. Jednak badanie tego typu ze względu na zbyt małą liczbę odprowadzeń (dwa) nie jest w stanie zauważyć większości zmian w obrębie elektromotoryki serca.

Jednym z najlepszych przenośnych aparatów jest EKG firmy D-Heart, które charakteryzuje się małymi rozmiarami, przy jednoczesnym zachowaniu dokładności pomiaru na równi z aparatami szpitalnymi. D-Heart posiada również dedykowaną aplikację na smartfona, która krok po kroku przeprowadzi nas przez procedurę badania. Wystarczy, że będziemy postępować zgodnie z poleceniami pojawiającymi się na ekranie telefonu.

Już nie musisz umawiać się na wizyty do lekarzy, jeździć po szpitalach i czekać w kolejkach, aby wykonać badanie. Wystarczy, że zbadasz się sam, w dowolnym miejscu i momencie. Wynik możesz wygenerować w formie pliku, który prześlesz swojemu lekarzowi mailem, czy też po prostu wydrukować. Zamów przenośny aparat EKG w naszym sklepie online samsiezbadaj.pl i kontroluj pracę swojego serca bez wychodzenia z domu.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl