Samsiezbadaj - wczytywanie...

Profilaktyczne badanie serca

Profilaktyczne badanie serca

Profilaktyczne badania serca

Nie jest tajemnicą, że zdrowie naszego serca jest najważniejsze, że trzeba o nie dbać na każdym kroku i sprawdzać od czasu do czasu jak się miewa. Tylko w jaki sposób? Co zrobić żeby utrzymać je w odpowiedniej kondycji?

Co ma wpływ na zdrowie serca?

Na zdrowie naszego organizmu - w tym zdrowie serca, wpływ ma wiele różnorodnych czynników. Istotna jest zarówno dieta, jak i odpowiednia ilość snu każdego dnia. Ważne jest prowadzenie zrównoważonego trybu życia, tak żeby nie leżeć całymi dniami na kanapie, ale i nie być w ciągłym biegu i się nie przetrenowywać. Również radzenie sobie ze stresem ma istotny wpływ na zdrowie tego, jakże ważnego organu. Utrzymujący się stres prowadzi zaostrzenia stanów zapalnych, a poza tym osoby na niego narażone często uciekają się do niezdrowych nawyków, takich jak palenie tytoniu, czy też spożywanie alkoholu w dużych ilościach.

Kiedy zacząć dbać o serce?

Wśród ogółu społeczeństwa panuje przekonanie, że troszczyć się o własne serce powinniśmy zacząć dopiero po 30-stce. Prawda jest taka, iż choroby kardiologiczne mają różne podłoża i dotykają ludzi w różnym wieku. Wpływ na rozwój serca mają często czynniki obecne już w rozwoju płodowym. W związku z powyższym wprowadzanie zdrowych nawyków powinniśmy rozpocząć już w dzieciństwie.

Jakie badania serca wykonywać?

Choroby układu krążenia są wciąż najczęstszą przyczyną zgonów, a wiele osób nie jest nawet świadomych swojej choroby. Dlatego warto się badać. Wśród zalecanych przez kardiologów okresowych badań serca znajdują się:

  • EKG czyli elektrokardiograf - Badanie to służy to pomiaru elektrycznej czynności mięśnia sercowego za pomocą elektrod umiejscowionych na kończynach pacjenta oraz jego klatce piersiowej.
  • EKG w formie holtera – Podobnie jak we wspomnianym EKG powyżej, badanie wykonuje się przy użyciu elektrod, te jednak są umiejscowione na klatce piersiowej pacjenta przez okres minimum 24 godzin, po czym pełen zapis elektrokardiogramu poddawany jest analizie,
  • Echo serca – Echokardiografia, jest badaniem obrazowym, które pomaga w ocenie pracy zastawek oraz jam serca, a także danych przepływu krwi, które mięsień serca jest w stanie przepompować w określonym czasie (przepustowość).

Do pośrednich badań możemy również zaliczyć badania laboratoryjne krwi, takie jak:

  • Lipidogram,
  • Kinaza keratynowa,
  • Troponina,
  • Potas,
  • Inne badania, na których z pewnością skupimy się w innych artykułach.

 

EKG

Elektrokardiograf, to z pewnością najczęściej wykonywane badanie kardiologiczne, które ma duże znaczenie w ocenie pracy serca. To właśnie dzięki temu badaniu wykryjemy wszystkie nieprawidłowości, takie jak arytmia, czyli nierównomierne bicie serce, czy też np. migotanie przedsionków.

Do niedawna, aby wykonać EKG trzeba było zgłosić się do lekarza (niekoniecznie kardiologa), ale wraz z rozwojem technologii i postępującą miniaturyzacją pojawiły się przenośne aparaty EKG, które pozwolą nam na samodzielne przeprowadzenie badania w domowych warunkach! Dzisiaj elektrokardiograf może być wbudowany nawet w zegarek, jednak badanie tego typu ze względu na zbyt małą liczbę odprowadzeń (dwa) nie jest w stanie zauważyć większości zmian w obrębie elektromotoryki serca. Jednym z najlepszych urządzeń tego typu jest EKG firmy D-Heart, które charakteryzuje się małymi rozmiarami, przy jednoczesnym zachowaniu dokładności pomiaru na równi z aparatami szpitalnymi! D-Heart posiada również dedykowaną aplikację na smartfona, która krok po kroku przeprowadzi nas przez procedurę badania – wystarczy, że będziemy postępować zgodnie z poleceniami pojawiającymi się na ekranie telefonu.

 

 

Już nie musisz umawiać się na wizyty do lekarzy, jeździć po szpitalach i czekać w kolejkach, aby wykonać badanie. Wystarczy, że zbadasz się sam, w dowolnym miejscu i momencie. Wynik możesz wygenerować w formie pliku, który prześlesz swojemu lekarzowi mailem, czy też po prostu wydrukować.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl