
Wiosna tego roku przyniosła nam wzmożoną aktywność kleszczy. Z danych podanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wynika, że w zestawieniu 2022 i 2023 roku w analogicznych okresach odnotowano ok. dwa razy wyższą liczbę zachorowań w obecnym roku, m.in. na boreliozę, czy kleszczowe zapalenie mózgu.
Jak zarazić się boreliozą?
Kleszcze są znane z przenoszenia różnych chorób, w tym ze wspomnianej boreliozy. Jest to choroba bakteryjna wywołana przez bakterie z rodzaju Borelia. Choroba ta może mieć poważne konsekwencje, jeśli nie zostanie w porę wykryta i leczona.
Mimo że coraz więcej ludzi jest świadoma niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą borelioza, nie jest to choroba łatwa do wykrycia. Do zakażenia nią dochodzi jedynie poprzez ukąszenie przez kleszcza będącego nosicielem bakterii Borelia. Nie następuje to jednak natychmiast. Niebezpieczna bakteria znajduje się w jelicie pajęczaka, w związku z tym po ukąszeniu musi się ona przedostać z jego jelita do naszego ciała co zajmuję trochę czasu. Jest to dobra wiadomość, gdyż odpowiednio szybkie usunięcie kleszcza znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia.
Często wywołuje to sporo wątpliwości, gdyż na dobrą sprawę nie wiemy jak długo kleszcz wkuwał się w nasze ciało. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają sprawdzić kleszcza np. pod kątem boreliozy. Po wyciągnięciu kleszcza nie wyrzucaj go tylko w domowych warunkach sprawdź go przy pomocy testu do domowej diagnostyki medycznej.
Czym grozi zakażenie boreliozą?
Objawy boreliozy zwykle pojawiają się w ciągu kilku dni lub tygodni po ugryzieniu kleszcza. Choroba będzie się rozwijać się w naszym organizmie trzyetapowo. Pierwszym etapem jest infekcja zlokalizowana, która charakteryzuje się przede wszystkim tzw. rumieniem wędrującym. Jest to okrągła plama, która pojawia się w miejscu ukąszenia i stopniowo się rozrasta. Rzadziej u osób zakażonych występuję także naciek limfocytowaty pod postacią niewielkiego guzka. Z pozostałych objawów, charakterystycznych dla pierwszego etapu boreliozy, można wymienić także objawy grypopodobne.
Kolejnym etapem jest infekcja rozproszona, która przejawia się dużo poważniejszymi objawami, z których najpowszechniejszym jest zapalenie stawów. Zapalenie najczęściej dotyczy pojedynczego stawu i nawraca co jakiś czas, powodując ból i obrzęk. Innym objawem drugiego etapu zakażenia boreliozą jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które w większości przypadków ma łagodny przebieg. Do rzadszych objawów infekcji rozproszonej należy: porażenie nerwu twarzowego i zapalenie mięśnia sercowego.
Ostatnim, trzecim etapem jest infekcja przewlekła występująca w przypadku nieleczonej boreliozy. Charakteryzuje się zanikowym zapaleniem skóry, przewlekłym zapaleniem stawów, a także tzw. neuroboreliozą, która objawia się zaburzeniami czucia, zanikami pamięci i zapaleniem korzeni nerwowych.
Jeśli borelioza nie zostanie w porę wykryta i leczona, może powodować poważne problemy zdrowotne. Może to obejmować problemy z sercem, mózgiem i układem nerwowym, a także problemy ze stawami. W rzadkich przypadkach borelioza może być śmiertelna.
Leczenie boreliozy polega na podawaniu antybiotyków przez kilka tygodni. Im szybciej zostanie rozpoznana i leczona, tym większe szanse na pełne wyleczenie.
Jak unikać chorób odkleszczowych?
Oprócz boreliozy, kleszcze mogą przenosić również inne choroby, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza i ehrlichioza. Każda z tych chorób ma swoje własne objawy i wymaga odpowiedniego leczenia.
Najskuteczniejszym sposobem chroniącym nas przed boreliozą są działania profilaktyczne. Warto po każdym spacerze w lesie sprawdzić dokładnie wszystkie miejsca szczególnie narażone na ukąszenia kleszczy, czyli: pachy, pachwiny, zgięcia stawów, małżowiny uszne, a także skórę głowy.