Test na prostatę PSA Domowe Laboratorium
Opis
Test na prostatę – zadbaj o zdrowie swoje i swoich bliskich!
Prostata to gruczoł krokowy. Wielu mężczyzn – zwłaszcza po pięćdziesiątym roku życia – może cierpieć na związane z jego chorobą dolegliwości. Pierwszymi objawami, że warto wykonać test na prostatę jest częste wstawanie w nocy w celu oddania moczu, uczucie ucisku na przewód moczowy czy też wyciekaniu uryny z cewki. Do rzadziej spotykanych objawów należy także dyskomfort przy stosunku płciowym (choć sam wzwód jest osiągalny).
Nieleczony przerost prostaty z czasem będzie wywoływał ostry ból oraz wymagał cewnikowania w celu usunięcia nagromadzonego moczu. Ma także wpływ na miedniczki nerkowe i może doprowadzić do trwałych zmian w nich.
W początkowych i średnio-zaawansowanych etapach choroby wystarczy leczenie farmakologiczne – dlatego nie warto zwlekać i należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.
Jak wykonać test na prostatę?
Test na prostatę apteka posiada – jest on także dostępny na naszej stronie internetowej. Test na PSA stanowi profesjonalne narzędzie diagnostyczne dostępne dla każdego. Służy do wykrywania specyficznego antygenu, który towarzyszy zmianom chorobowym w obrębie gruczołu krokowego. Wzrost tej substancji jest w stanie wykazać domowy test na prostatę – z reguły jest ona na bardzo niskim poziomie.
Test na PSA wykonuje się z użyciem próbki krwi, pobranej z opuszka palca. Wynik otrzymujemy już po dziesięciu minutach. Należy jednak pamiętać, że domowy test na prostatę nie powinien być odczytywany po upływie piętnastu i więcej minut – w takim przypadku wynik będzie niewiarygodny.
Domowy test na prostatę – do wykonania o dowolnej porze
Test na prostatę cena nie jest wysoka – a stanowi bardzo dokładne badanie profilaktyczne. Powinno być one wykonywane corocznie u mężczyzn, którzy przekroczyli trzydziesty rok życia.
Domowy test na prostatę to zestaw, w skład którego wchodzi:
- instrukcja obsługi,
- lancet do nakłuwania,
- plastikowa pipetka do pobrania próbki krwi,
- płytka testowa,
- pojemnik z zakraplaczem, zawierający niezbędny odczynnik do analizy
Jak wykonać badanie?
Zanim rozpoczniesz badanie, wyjmij test z foliowego opakowania. Należy wyrzucić obecny w zestawie środek pochłaniający wilgoć. Dokładnie umyj ręce i wysusz. Przygotuj nasączony alkoholem wacik i starannie zdezynfekuj całą powierzchnię opuszka palca środkowego lub serdecznego.
Przygotuj nakłuwacz. Wciśnij pomarańczowy element, aż do usłyszenia charakterystycznego dźwięku, który sygnalizuje gotowość do pracy.
Następnie należy usunąć pomarańczowy element, wykręcając go w prawo lub lewo.
Należy przyłożyć nakłuwacz do opuszka palca i nacisnąć przycisk zwalniający sprężynę. Ostrze jest bezpieczne, a po wykonaniu badania schowa się do obudowy.
Należy wykonać lekki masaż opuszka palca w celu uformowania kropli krwi.
Zbliż pionowo ustawioną pipetkę do kropli krwi, jednocześnie nie wykonując żadnych naciśnięć pobierz próbkę krwi. Krew z pomocą sił kapilarnych zacznie wpływać do specjalnego zbiornika. Jeżeli ilość krwi jest zbyt mała i nie sięga poziomu czarnej kreski, należy powtórzyć masaż opuszka palca i uzupełnić braki.
Próbkę krwi z pipety należy wprowadzić do okna testowego.
Po całkowitym wchłonięciu kropli krwi, należy odkręcić niebieską nakrętkę pojemnika z diluentem i zaaplikować w to samo miejsce 4-5 pełnych kropli płynu. Wynik należy odczytać po 10 minutach.
Wyniki odczytane po czasie dłuższym niż 15 minut nie są wiarygodne i nie należy brać ich pod uwagę.
Interpretacja wyników
Wynik dodatni: Okno kasetki testowej zostaje wypełnione dwoma barwnymi liniami – prążkami testowymi T i kontrolnym C. Wynik oznacza, że poziom antygenu PSA jest podwyższony i należy skonsultować się z lekarzem w celu podjęcia dalszych kroków postępowania.
Wynik ujemny: Pojawienie się jednej linii – prążka kontrolnego C oznacza ujemny wynik testu, który sygnalizuje poziom antygenu PSA zgodny z normą.
Wynik nieważny: Brak pojawienia się jakiejkolwiek linii lub uwidocznienie samego prążka testowego T oznacza nieważny wynik przeprowadzonego badania. Należy powtórzyć badanie, używając nowej próbki krwi i nowego zestawu.
Nie należy zwracać uwagi na intensywność pojawiających się prążków. Natężenie barwy nie ma wpływu na ostateczny wynik badania.
Test na prostatę, możliwy do wykonania w domowym zaciszu, stanowi komfortowe wyjście dla wielu osób. Należy jednak pamiętać, że nie zastąpi on konsultacji medycznej u profesjonalisty i stanowi przesłankę, aby się do niego udać.
Opinie (0)
Test na prostatę PSA Domowe Laboratorium
towar niedostępny
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie