Samsiezbadaj - wczytywanie...

Testy do samokontroli

Testy do samokontrolii

Testy do samokontroli

Testy do samokontroli, to nic innego jak szybkie testy diagnostyczne wykonywane w domu, które pozwalają wstępnie ocenić stan zdrowia bez konieczności wizyty u lekarza, czy też w laboratorium. Produkty tego typu od dawna dostępne są w ofertach chociażby aptek, ale to pandemia COVID-19 przyczyniła się do ich popularyzacji. Na dzień dzisiejszy szybkie testy kasetkowe na koronawirusa kupimy dosłownie wszędzie – nie tylko w aptece, ale również w drogerii, na stacji benzynowej, a nawet w sklepach spożywczych. Ale czy testy do samokontroli, to tylko testy pod kątem infekcji sławnym wirusem?

Co możemy sprawdzić takimi testami?

Testy, o których mowa charakteryzują się przede wszystkim prostotą wykonania, a przedrostek „szybkie” pojawia się nie bez powodu, w końcu kiedy otrzymujemy wynik w przeciągu 5-ciu, 10-ciu, czy 15-stu minut, to faktycznie SZYBKO. Możemy je podzielić na kilka typów, zależnie od tego jaki materiał biologiczny poddajemy za ich pomocą analizie. Wśród licznych propozycji znajdziemy testy na ślinę, testy z krwi i testy z moczu, a także z kału. Są też testy dla mężczyzn na płodność, gdzie jak nietrudno się domyślić, materiałem badawczym jest nasienie.

Większość farmaceutów zaproponować może testy do diagnostyki infekcji wirusowych. Poza wspomnianym już testem na COVID-19, będą to produkty do wykrywania np. wirusa grypy, ale nawet i testy na HIV. Jeśli nawiążemy do chorób bakteryjnych, to znajdziemy testy na anginę, zarówno testy z krwi pobieranej z opuszka palca, jak i takie ze śliny (wymazowe). Również testy z moczu pokazać nam mogą obecność patogenów bakteryjnych w organizmie, np. test na bakteryjne zapalanie pochwy, którego winowajcą najczęściej będzie Gardnerella vaginalis. Podobne testy stosujemy do wykrywania kandydozy, czyli grzybicy spowodowanej komórkami drożdżaka z rodzaju Candida, lub rzęsistkowicy – choroby natury intymnej, powodowanej przez popularnego pierwotniaka Trichomonas vaginalis.

Odbiegając od tematu patogennych czynników (chorobotwórczych), warto wspomnieć o testach na liczne parametry biochemiczne. Testów ciążowych chyba nie trzeba przedstawiać, ale wśród innych propozycji znajdziemy testy m. in. na:

  • CRP – białko C-reaktywne, zaliczane do białek ostrej fazy, którego podniesiony poziom wskazywać może na infekcję bakteryjną, stan zapalny, zmiany nowotworowe lub inne uszkodzenia tkanek, spowodowane choćby urazem.
  • Witaminę D – a właściwie kalcydiol, czyli 25-hydroksy witaminę D, będącą prohormonalną formą witaminy D przed hydroksylacją. Poziom tego parametru informuje nas o niedoborach, których znajomość istotna jest w diagnozie zaburzeń związanych z gospodarką wapniowo-fosforanową, np. przy osteoporozie. Odpowiednio wysoki poziom witaminy D jest odpowiedzialny za odporność organizmu.
  • TSH – hormon tyreotropowy, którego podwyższone stężenie wskazuje na niedoczynność tarczycy, tak popularną w dzisiejszych czasach.
  • Ferrytynę – białko kompleksujące żelazo, które pełni funkcję magazynów dla jonów tego pierwiastka, utrzymując jego zasoby w dostępnej i nieszkodliwej formie. Obniżony poziom ferrytyny świadczyć może o anemii spowodowanej niedoborem żelaza, natomiast jej zwiększone stężenie najczęściej wskazuje na uszkodzenie wątroby.
  • FOB – krew utajoną w kale. To ten parametr pozwoli na wykrycie krwawienia z przewodu pokarmowego. Najczęściej wykonujemy to badanie w celu profilaktyki raka jelita grubego.

 

Dlaczego warto wykonać taki test?

Test do samokontroli, to niewątpliwie oszczędność czasu, ale również pieniędzy. Cena jednego oznaczenia waha się między 3-4 zł, a 130 zł. Najtańsze są testy ciążowe, najdroższymi testy na HIV. Ceny innych badań z reguły nie przekraczają 40 zł. Porównując szybkie testy domowe z testami laboratoryjnymi, te pierwsze wychodzą taniej. Cena jednak nie jest jedyną korzyścią. Decydując się na badanie w laboratorium, często musimy wystać swoje w kolejce – dodatkowo dochodzi czas spędzony u lekarza, bo w końcu jeżeli chcemy wykonać usługę nieodpłatnie, to potrzebujemy skierowania. Testy do samokontroli możemy zamówić w sklepie internetowym i przeprowadzić je bez wychodzenia z domu. Zyskujemy zatem czas, a także poczucie komfortu i anonimowości.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl