Filtry
Wysyłka w
Cena
-
oddo
Promocja
Testy z krwi na infekcje wirusowe
Test na HIV - domowe badanie na przeciwciała HIV IgM96,99 zł
Cena regularna:
119,99 zł
Czym są domowe testy medyczne?
Domowe testy medyczne, zwane również testami do użytku domowego, czy też testami do samokotroli, to zestawy, które można kupić w aptece lub sklepie medycznym. Zestawy umożliwiają testowanie, przesiewanie lub monitorowanie określonych chorób i stanów w zaciszu własnego domu. Najpopularniejsze są testy ciążowe, jednak rozwój medycyny pozwolił na opracowanie, chociażby domowych testów z krwi na infekcje wirusowe. Większość zestawów testowych obejmuje pobranie próbki płynu ustrojowego, takiego jak krew, mocz lub ślina i zaaplikowanie jej na kasetkę testową zgodnie z załączoną do opakowania instrukcją. Testy dają natychmiastowe wyniki, których interpretacji możemy dokonać samodzielnie. Testy do samokontroli są dostępne bez recepty, ale należy zwrócić się do swojego lekarza lub farmaceuty o poradę, jakiego testu powinniśmy użyć w konkretnym przypadku. W naszej ofercie można znaleźć testy domowe na różne choroby i infekcje, ale także na liczne parametry bio-chemiczne, które umożliwiają szybką diagnostykę domową bez konieczności oczekiwania na wyniki laboratoryjne.
Testy z krwi na infekcje wirusowe
Istnieją różne rodzaje pomiarów, które można stosować w domowych testach do samokontroli w celu wykrycia zakażeń wirusowych. Do najpopularniejszych należą testy antygenowe oraz testy na przeciwciała. W tym pierwszym przypadku niektóre testy mogą zidentyfikować antygen na powierzchni konkretnych wirusów. Testy te mogą być przydatne do szybkiego wykrycia infekcji bez konieczności przeprowadzania zaawansowanych badań w celu wyszukiwania specyficznych wirusów. W próbkach krwi można także wykryć i zmierzyć różne przeciwciała. Taki test wykrywa w pobranej próbce określone przeciwciała, które mają za zadanie zwalczyć danego wirusa. Jeśli wynik testu na określone przeciwciało jest pozytywny, oznacza to, że w tej chwili organizm walczy z danym rodzajem wirusa. Niestety może to również oznaczać, że mogłeś mieć tę chorobę w przeszłości. Czasami pozytywny wynik testu oznacza, że nie jest pewne (ale jest o wiele bardziej prawdopodobne), że masz konkretną chorobę. Po pozytywnym teście należy skonsultować się z lekarzem i przejść pełną diagnostykę laboratoryjną.
Dlaczego warto wykonywać domowe testy z krwi na infekcje wirusowe?
Jednym z najważniejszych powodów, dla którego warto wykonywać testy z krwi na infekcje wirusowe, jest wczesne wykrywanie chorób. Jeśli wirus zostanie wcześnie wykryty, a leczenie rozpocznie się tak szybko, jak to możliwe, większość chorób można wyleczyć lub usunąć ich skutki. Poza tym do zalet tych testów należy:
- Szybki wynik: domowe testy wirusowe z krwi pozwalają ludziom otrzymać wyniki niemal natychmiast — czasami w ciągu kilku minut — bez konieczności czekania na wizytę u lekarza lub poświęcania czasu na wizytę w laboratorium.
- Bezpieczeństwo domowników i innych osób: testy domowe pozwalają ludziom dowiedzieć się, czy mają wirusa, wcześniej niż jakiekolwiek inne metody testowania. Może to pomóc im ograniczyć wpływ wirusa na nich i innych osób w otoczeniu.
- Zmniejszenie stresu: w przypadku testów wykrywających wirusa HIV możliwe jest uzyskanie wyniku w mniej niż 3 miesiące od ekspozycji. Pozwala to na zniwelowanie stresu w czasie poekspozycyjnym.
Jak prawidłowo wykonywać testy z krwi w warunkach domowych?
Przede wszystkim należy trzymać się konkretnie instrukcji. Do każdego testu załączona jest odpowiednia broszura, która ma poprowadzić pacjenta przez wykonanie testu. Oprócz instrukcji opisowej znajduje się tam także instrukcja obrazkowa. W przypadku testów z krwi konieczne jest dokładne umycie i osuszenie rąk czystym ręcznikiem. Następnie rozkłada się poszczególne elementy testu, by mieć je pod ręką. Po rozmasowaniu dłoni i palca należy go nakłuć dołączonym do zestawu jednorazowym lancetem, a następnie przejechać długim ruchem wzdłuż palca. W ten sposób uda się zgromadzić odpowiednią ilość krwi do wykonania testu. Po pobraniu krwi palec należy przetrzeć papierowym ręcznikiem lub gazikiem jałowym i nałożyć plaster. Testy należy wykonywać dokładnie, bez pośpiechu i wypełniając wszystkie kroki po kolei. W innym przypadku test może wyjść fałszywie negatywny lub pozytywny, lub może wyjść nieważny.
Jak postępować w przypadku testu pozytywnego?
W przypadku gdy test pokaże wynik pozytywny, należy niezwłocznie skontaktować się z własnym ośrodkiem zdrowia. Podczas rejestracji do lekarza pierwszego kontaktu należy zaznaczyć, że wykonany w domu test z krwi na infekcje wirusowe dał wynik pozytywny. W zależności od testu zostanie podjęta decyzja o teleporadzie lub poradzie stacjonarnej. W czasie wizyty lekarz wystawi skierowanie na dodatkowe badania laboratoryjne, które potwierdzą lub zanegują chorobę. W przypadku testów na obecność wirusa HIV można zgłosić się także do punktu anonimowego wykonywania badań. Tam podczas wypełniania kwestionariusza należy zgłosić fakt pozytywnego testu wykonanego w domu. W przypadku potwierdzenia zarażenia wirusem HIV zostaniesz pokierowany do specjalnej jednostki zajmującej się leczeniem, gdzie dowiesz się, jakie są zasady bezpieczeństwa, a także zostaniesz objęty leczeniem. Szybkie wykrycie wirusa to możliwość szybkiego reagowania!