Zestaw do usuwania kleszczy oraz skuteczny i prosty test diagnostyczny.
Umożliwia sprawdzenie, czy znaleziony na naszym ciele kleszcz był nosicielem boreliozy. Rekomendowany jest do zastosowania u każdej osoby, która została ukąszona przez tego pajęczaka.
Borelioza to choroba, która nawet po latach może spowodować wiele poważnych powikłań. Co gorsza, może się ona rozwijać zarówno u ludzi, jak i u psów. Oczywiście właściciele czworonogów są z pewnością przyzwyczajeni do tego, że ich pupilom zdarza się złapać kleszcza. Jednakże w takim momencie zawsze warto sprawdzić, czy kleszcz nie był zakażony boreliozą. Teraz można to zrobić samodzielnie, gdyż pomoże w tym test diagnostyczny Sprawdź Kleszcza.
Mam kleszcza. Co dalej?
PIERWSZA POMOC przy ukąszeniu kleszcza to praktyczny, niezbędny zestaw zawierający pęsetę do usuwania kleszczy, 9 plastrów, wacik nasączony alkoholem oraz poradnik z infografikami. Doskonale sprawdzi się np. na wycieczce w przypadku gdy ugryzie nas kleszcz.
Gdy złapiemy kleszcza warto go usunąć oraz od razu sprawdzić, czy kleszcz jest nosicielem krętków boreliozy. Wykonanie testu #sprawdźkleszcza zajmuje 10 minut i dostarcza cennej wiedzy. Test posiada bardzo wysoką czułość i swoistość, dzięki czemu wykonując test #sprawdźkleszcza mamy pewność, czy nasz kleszcz był zarażony.
Właściwości urządzenia:
PIERWSZA POMOC przy ukąszeniu kleszcza jest wyrobem medycznym. Zawiera w swym składzie wielorazowego użytku pęsetę, którą można dezynfekować. Zastosowana w niej silna sprężyna, zapewnia dobre i mocne chwycenie kleszcza, a specjalnie ukształtowana końcówka pęsety pozwala pewnie go chwycić. Do zestawu dołączono plastry w 3 rozmiarach (duże, średnie i małe) oraz wacik z alkoholem przeznaczony do dezynfekcji miejsca po usuniętym kleszczu. Wszystko zamknięte jest w praktycznym opakowaniu, które idealnie nadaje się do zabrania w podróż. Opakowanie posiada specjalny uchwyt, umożliwiający zamocowanie przyrządu w kieszeni, np. koszuli. Dzięki instrukcji dowiemy się jak prawidłowo usunąć kleszcza „krok po kroku”
Zalety testu:
- Szybki rezultat
Już po 10 minutach wynik testu
- Wiarygodny
Czułość - 92,86%
Specyficzność – 95,83%
- Łatwy w użyciu
Test płytkowy przeznaczony do szybkiego i bezpośredniego wykrywania bakterii boreliozy u kleszcza.
- Bezpieczny
Szybki test wykrywa bakterie B. garinii, B. afzelii, B. burgdorferi sensu stricto i B. spielmani.
Jak wykonać test?

W celu przeprowadzenia badania należy wyjąć test z foliowego opakowania. Następnie przygotować niezbędne elementy znajdujące się w zestawie do wykonania testu: pipeta, butelka z odczynnikiem, patyczek drewniany, probówka.
Badane kleszcza rozpocznij bezpośrednio po jego usunięciu.
Ostrożnie usuń kleszcza w całości. Kleszcza najlepiej usunąć pęsetą (lub odpowiednimi szczypcami lub haczykami) łapiąc go tuż przy nasadzie i pociągnąć w kierunku przeciwnym niż ten, w którym jest wbity kleszcz. Miejsce po usunięciu należy zdezynfekować.
- Umieścić kleszcza w probówce i dodać 3 krople odczynnika.
- Rozgnieść kleszcza drewnianym patyczkiem, aż płyn się odbarwi.
- Z probówki pipetą pobrać uzyskany płyn.
- Nanieść 3 krople pobranego z probówki płynu na test płytkowy.
- Po 10 minutach uzyskujemy wynik testu.
W skład zestawu wchodzi:
- Praktyczna, plastikowa pęseta wielorazowego użytku do usuwania kleszczy
- Zestaw 9 plastrów w 3 rozmiarach (duże, średnie i małe)
- Wacik z alkoholem do dezynfekcji miejsca po usuniętym kleszczu
- Poradnik z infografikami- instrukcja prawidłowego usuwania kleszcza „krok po kroku”
- Test płytkowy PCR,
- Pipeta,
- Butelka z odczynnikiem,
- Drewnianą szpatułkę,
- Probówkę,
- Instrukcję.
Wynik testu
Gdy w polu kasety testowej pojawiają się dwie czerwone linie, wynik testu jest pozytywny. Czerwona linia w regionie T (test) wskazuje pozytywny wynik – kleszcz jest nosicielem boreliozy (wykryto antygen Borrelia). Im mniej antygenów Borrelia jest obecnych, tym słabsza jest linia T. Słaba linia jest również uważana za pozytywny wynik testu.
Druga czerwona linia w regionie C (check) wskazuje linię kontrolną, która potwierdza prawidłowość wykonanego testu. Linia C nie jest linią odniesienia i może mieć inną intensywność niż linia T.
Interpretacja wyniku testu
Pozytywny wynik testu oznacza, że kleszcz jest nosicielem jednego z 4 genotypów krętków Borrellia. Jeżeli doszło do ugryzienia, pilnie skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, ponieważ istnieje wysokie ryzyko zakażenia.
Negatywny wynik testu oznacza, że kleszcz nie jest nosicielem bakterii boreliozy. Mimo ujemnego wyniku, należy pamiętać, że kleszcze przenoszą wiele chorób. W przypadku wystąpienia objawów poinformuj lekarza, że doszło do ugryzienia.